Kdo byli Nikolaité

Text dotazu

Kdo byli Nikolaité, v které době vznikli? Čím se hlavně vyznačovali?

Odpověď

Na této adrese jsou uvedeny 2 významy termínu nikolaité: https://leporelo.info/mikulasenci

Nikolaité v antické době nazývá  Ottův slovník naučný  přesnějším termínem balaamité (termín nikolaité odkazuje) a je definováno takto:

"Balaamité též Mikulášenci zvaní byli praktickou stránkou židovské gnose mezi křesťany v 1. století. Byl to zástup nešlechetníkův oddaných hrubému smilství a všem rokošem tělesným. Písmo svaté mluví o nich ve Zjevení sv. Jana 2.6.14.-15., kde je zaznamenáno jejich jméno Mikulášenci a stoupenci Balaamovi, v druhém listě sv. Petra (2.) a v listě Judově líčí jejich ohavný život varujíc věřících před jejich tenaty a pravíc o nich, že po cestách Baalamových chodí. Neprávem tito sektáři vyhlašovali Mikuláše, jednoho ze sedmi jáhnů, za svého původce."

Nikolaité ve druhém významu jsou na webu i v Ottově slovníku naučném označováni českým termínem mikulášenci, protože se jedná o českou panteistickou sektu. Viz heslo naskenované v příloze.

Vzhledem k tomu, že nevíme, na který význam se ptáte, posíláme vám raději obě vysvětlení.

Použité zdroje

Ottův slovník naučný: Ilustrovaná encyklopedie obecných vědomostí. Praha: [s.n.], 1890.

Přílohy