Anglická kniha o maloobchodu

Text dotazu

Dobrý den,
mám jako téma DP Maloochod a spokojenost zákazníků. Potřebuji sehnat aspoň 3 zdroje literatury v anglickém jazyce. Mohli byste mi prosím poradit, jaké knihy mám shánět? Přímo uvést nějaké tituly? Aby tam bylo něco o maloobchodu, marketing, managament, spokojenost zákazníků, atd.

Děkuji moc

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu zasíláme Vám příklady záznamů o literatuře vyhledané zadáním klíčového slova -maloobchod, zákazník- do multivyhledávače EDS,

http://eds.a.ebscohost.com/eds/search/basic?sid=5769dae2-4aa1-450d-85e9efd6096d1449%40sessionmgr4003&vid=0&hid=4113 a http://www.nkp.cz/katalogy-a-db.

-Niemeier, Stefan,Reshaping retail [elektronický zdroj] why technology is transforming the industry and how to win in the new consumer driven world / Stefan Niemeier, Andrea Zocchi, and Marco Catena.Chichester, West Sussex, U.K. : Wiley, c2013.

-Transformations of retailing in Europe after 1945 [elektronický zdroj] / edited by Ralph Jessen, Lydia Langer.

Farnham, England ; Burlington, Vt. : Ashgate, c2012 01/01/2012 xvi, 234 p. : ill. Language: English,

- Retail analytics [elektronický zdroj] : the secret weapon / Emmett Cox. By: Cox, Emmett. Hoboken, N.J. : Wiley, c2012 01/01/2012 xii, 164 p. : ill. Language: English,

- Evolution and growth of China's wholesale industry since 1978 [elektronický zdroj] / Ma Longlong.

By: Ma, Longlong. Singapore : Enrich Professional Pub., c2011 01/01/2011 xxi, 481 p. : ill.

- Retail nation [elektronický zdroj] : department stores and the making of modern Canada / Donica Belisle.

By: Belisle, Donica. Vancouver, B.C. : UBC Press, 2011 01/01/2011 xii, 308 p. : ill. Language:

- Shopping 3.0 [elektronický zdroj] : shopping, the Internet or both? / Cor Molenaar.

By: Molenaar, Cor. Farnham ; Burlington, VT : Ashgate Pub., c2010 01/01/2010 212 p. : ill.

-Retail selling skills [elektronický zdroj].By: Kati, Sumit. Mumbai [India] : Himalaya Pub. House, 2010 01/01/2010 160 p.

The art of retail buying [elektronický zdroj] : an insider's guide to the best practices from the industry.

By: Jacobsen, Marie-Louise. Singapore : John Wiley & Sons (Asia), 2009 01/01/2009 xvi, 405 p.

Další záznamy o literatuře a ověření  její dostupnosti (v Národní knihovně) můžete zjistit obdobným způsobem., tj, zadáním dalších klíčových slov do vyhledávacího formuláře.