Kde se vzalo příjmení Leňka?

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych zjistila něco bližšího o příjmení Leňka. Podle dosavadního průzkumu bychom měli být jediná rodina s tímto příjmením - ostatní Leňkovi jsou od příjmení Leňko.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

dle knihy  "Naše příjmení" bylo příjmení Leňka odvozeno z bavorského nářečního slova lenk, spisovně link = levý.

Ke konci roku 2016 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména" opravdu pouze 6 mužů a 26 žen s příjmením Leňka/Leňková (společné příjmení od Leňka, Leňko). Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz

Zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* Naše jména: www.nasejmena.cz