Kde píše J. A. Komenský, že "Všeliké kvaltování a vody pití toliko pro hovada dobré jest."?

hledám původní odkaz a nalézti nemohu, v kterém díle J. A. Komenský praví,
že "Všeliké kvaltování a vody pití toliko pro hovada dobré jest."?
Je znám i nějaký zdařilý anglický a německý překlad?
... je to opravdu oříšek.

text "Všeliké kvaltování a vody pití toliko pro hovada dobré jest" (apod. úpravy)  je připisován J. A. Komenskému neprávem. Tento text, tak jak je citován, není od J. A. Komenského. Má však podle předního českého komeniologa určitou, i když ne tedy doslovnou, "oporu v nadpisu jednoho oddílu Komenského Labyrintu, který zní: Kvaltování hovadům více než lidem připadající." Neznamená to prý ale obhajování určité lenosti, jak si to leckdo rád vykládá, ale kritiku nadměrného namáhání a honby za ziskem.

Jazyk, lingvistika a literatura

20.11.2015 22:27