Jižní eskadrona

Text dotazu

Kde, nebo co je ona jižní eskadrona z písně Montgomery?

Odpověď

Dobrý den,

eskadrona je jednoduše řečeno jednotka vojenského jezdectva, na úrovni roty.

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/eskadrona

https://cs.wikipedia.org/wiki/Eskadrona

Z mnoha slovníků a encyklopedií, které se o eskadroně zmiňují, vyberme namátkou třeba tento záznam ze Slovníku cizích slov:

„Eskadrona=žargón, dřívější vojenské 1. (asi do konce třicetileté války) čtvercové bojové seskupení několika setnin (pěchoty nebo jízdy) za sebou postavených 2. od konce 16. stol. jezdecká jednotka 3. v čs. Armádě do r. 1939 organizační a taktická jednotka jezdeckého (dragounského) pluku, složená ze tří čet po dvou družstvech, každé družstvo mělo šestnáct jezdců (dvě eskadrony tvořili korouhev); dvě korouhve, eskadrona kulometná…“

KLIMEŠ, Lumír. Slovník cizích slov. 8. vyd., V SPN vyd. 3. - rozš. a dopl. Praha: SPN - pedagogické nakladatelství, 2010. xxix, 829 s. ISBN 978-80-7235-446-7.

V písni Montgomery se zpívá o městě Montgomery, které je hlavním městem státu Alabama, který se nachází na jihu Spojených států.

Tato píseň pojednává o Americké občanské válce, nazývané též jako válka Severu proti Jihu - jižní eskadrona bude právě vojenská jednotka bojující právě v této válce.

Text písně „z celé jižní eskadrony, nezbyl ani jeden muž“ ilustruje, že Jih – státy Konfederace (kam spadal i stát Alabama) občanskou válku prohrál.

Použité zdroje

Masarykův slovník naučný: lidová encyklopedie všeobecných vědomostí. Praha: Československý kompas, 1925-1933. 7 sv. – R-S 866

http://www.rozhlas.cz/webik[…]cek-jizni-eskadrona--461615

Masarykův slovník naučný: lidová encyklopedie všeobecných vědomostí. Praha: Československý kompas, 1925-1933. 7 sv.