Kázeň-školní kázeň

Text dotazu

Dobrý den, dovoluji si Vás požádat o "historii pojmu kázeň a školní kázeň (etymologie)". Aspoň přibližně.

Odpověď

Dobrý den,

nejsem si jistá, zda dobře chápu Váš dotaz, posílám hesla, která jsem našla ve slovnících:

Hartl, Pavel, 1934-, Hartlová-Císařová, Helena, 1957-. Psychologický slovník. Pavel Hartl, Helena Hartlová. Vyd. 1. Praha : Portál, 2000. 774 s. ISBN 80-7178-303-X.

kázeň (discipline) soubor opatření pro dodržení stanovených norem chování; jeden z cílů výchovy; prostředek k dosažení vyšších cílů, mravních rysů osobnosti

Rejzek, Jiří. Český etymologický slovník. Jiří Rejzek. Vyd. 1. Voznice : Leda, 2001. 752 s. ISBN 80-85927-85-3.

kázeň, kázeňský, káznice, ukáznit, ukázněný. Stč. i kazn, kazň, kázen, též ve významu pokárání, trest, stp. kaźń, str. kazn?, sln. kázen, stsl. kazn? tv. Psl. *kazn? se obvykle vykládá z *kazati (viz kázat, srov. r. nakázat - potresta), vývoj významu by byl ukazovat, poroučet -> napomínat, trestat. Spojení s kát se vyhovuje významově lépe, ale jsou tu problémy hláskoslovné

stč.=staročeský, stp.=staropolsky, sln.=slovinsky, stsl.=staroslověnský, psl.=praslovanský

? - písmena azbuky