Katalogizační pravidla AACR2 ve formátu MARC21

Text dotazu

Dobrý den,
na internetu jsem našel formulaci "katalogizační pravidla AACR2 ve formátu
MARC21". Oba termíny znám obecně, ale není mi jasný přesný význam tohoto
spojení. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

AACR2 jsou katalogizační pravidla sloužící pro popis dokumentů, konkrétně pro vyplňování jednotlivých polí záznamu (proto se využívají např. i při katalogizování ve formátu UNIMARC, MARC21 aj.).
MARC21 je jedním z formátů typu MARC, jedná se o výměnné formáty pro zápis a přenos dat o dokumentech ve strojem čitelné podobě, které specifikují pole údajů, návěští polí (tagy), indikátory a kódy podpolí, které mají být přiděleny jednotlivým údajům při popisu dokumentů. Usnadňují výměnu dat mezi bibliografickými agenturami a jinými institucemi. MARC21 vznikl kombinací dvou národních formátů MARC -amerického a kanadského, tedy USMARC a CAN/MARC.

Velmi pěkně a jednoduše je vztah formátu MARC a AACR2 vysvětlen v následujícím článku: KUBALOVÁ, Hana; LICHTENBERGOVÁ, Edita. Několik "versus"
české katalogizační politiky. Národní knihovna: knihovnická revue. 2000, č.
2-3, s. 114-115. ISSN 1214-0678. Dostupný také na WWW:
http://knihovna.nkp.cz/Nkkr0002-3/0002-3114.html:  
 
"UNIMARC manuál můžeme přirovnat k prázdné nevyplněné křížovce, AACR2 jsou návodem k jejímu vyplnění. Vždy se tedy nejprve rozhodujeme o tom, co by měl záznam podle AACR2 obsahovat a teprve poté řešíme, kam tento údaj zapíšeme ve formátu UNIMARC."
 
Uvádíme zdroje, ze kterých jsme čerpali, některé by Vám mohly poskytnout další, podrobnější informace:
Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) - http://sigma.nkp.cz/cze/ktd http://www.loc.gov/marc/ http://en.wikipedia.org/wiki/MARC_standards
http://en.wikipedia.org/wiki/AACR2
http://www.knihovna-pardubice.cz/content/wys_pro_knihovny/skoleni_aacr2.pdf
http://www.ics.muni.cz/hanan/KIC05/KIC05_AACR2.pdf

Můžete si také projít dokumenty týkající se AACR2 a MARC21, pro vyhledávání použijte Databázi knihovnické literatury - KKL (http://sigma.nkp.cz/cze/kkl), kde stačí do pole předmět zadat "aacr2 or marc21". Vyhledané dokumenty mohou být dostupné přímo z internetu nebo v tištěné podobě ve Studovně knihovnické literatury (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.
htm).

Pokud byste chtěl získat ještě další prameny, je možné využít také licencované databáze zaměřené na obor knihovnictví a informační věda, např.
LISA, LISTA, LLIS (podrobnější informace k jednotlivým databázím naleznete na stránkách NK ČR - http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3). Databáze je možné využívat přímo ve studovnách NK ČR nebo z jakéhokoliv počítače prostřednictvím vzdáleného přístupu (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu
3=104). Podmínkou je však v obou případech platný čtenářský průkaz NK ČR.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

02.02.2010 10:37

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu