katalog Mánesových děl

Text dotazu

Dobrý den, mám ve své sbírce reprodukci Mánesova
obrazu " Příjezd hosta", který pochází z Topičova salónu. Současným
pracovníkem výše uvedené aukční síně mi bylo doporučeno, abych oslovila
Národní knihovnu, prý se dochovaly dva dobové katalogy Mánesových prací,
které Topičovým salónem prošly a nebo se jedná přímo o dílo,které bylo ve
vlastnictví p. Topiče, jehož sbírka se po roce 1936 rozprodala.( zřejmě také
katalogizována ) Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Vašemu dotazu by mohly odpovídat následující dokumenty, které jsme nalezli v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ):

* Aukce Topičovy galerie a soukromé sbírky F. Topiče, M. Topičové a j. : Obrazy českých mistrů J. Mánes, Q. Mánes, A. Mánes, M. Aleš, F. Ženíšek, M. Pirner, B. Knüpfer, A. Chitussi, M. Švabinský, F. Engelmüller a j. :

Starožitný nábytek, perské koberce, porcelán, sklo a jiné umělecké předměty ... : výstava od 19. 11. do 29. 11. od 9 do 18 hodin, ... : dražba v pondělí 30. 11. - čtvrtek 3. prosince, vždy od 16 hod. odpol. / [Pořádá Umělecká aukční síň firmy V. Hořejš, přísežný soudní znalec, Praha II., Mikulandská č. 7 v Topičově salonu, Praha I., Národní třída 11]. Praha : [nákladem vlastním, 1932 (J. Hencl]). [LXXIII] s. ;: 8°

* Aukce umělecké - Topič, F. - Praha - rok 1932 - katalogy

* Katalog IL. aukce [Umělecké aukční síně V. Hořejš, Praha] II. části zařízení zámku K. a III. části soukr. sbírky F. Topiče : Obrazy českých mistrů: J. Mánes, A. Mánes, J. Čermák, J. Navrátil, A. Chittussi, V. Brožík atd. : Obrazy starých holandských mistrů, sklo, porculán, nábytek, perské koberce a jiné umělecké předměty ... : Dražba: 29. listopadu-30. listopadu, 1. prosince 1937 .... -- Praha : V. Hořejš, 1937 (Jaroslav Hencl). -- [LII] s. : [XV] obr. příl. ; 8°.

Dokumenty z Umělecké aukční síně V. Horejše jsou dostupné i v digitální knihovně Kramerius v rámci licence Děl nedostupných na trhu. Jejich prohlížení je možné i vzdáleně z domova po přihlášení se Vašim čtenářským kontem.

Umělecká a aukční síň Václav Hořejš: aukce, výstava, dražba. Praha: Umělecká a aukční síň V. Hořejš, 1931-1949. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:2ac13f90-0c56-11ea-a20e-005056827e51

Budete-li mít zájem do zmíněných publikací nahlédnout, mohou být dostupné také ve fondech jiných knihoven, což je možné zjistit prostřednictvím Souborného katalogu ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/skc ) anebo portálu Knihovny (https://www.knihovny.cz/).