Karolinum

Text dotazu

Dobrý den. Potřebovala bych několik informací Karolinu v Praze. Mělo by tam být: kdy bylo přibližně postaveno (stačí desetiletí), k čemu sloužilo a slouží, co je tam zajímavého...apod. Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den, váš dotaz zní, jako byste nám zadávala domácí úkol, což ovšem neděláme. Jen stručně: Karolinum je budovou pražské Karlovy university, její základ byl položen r. 1366. V té době mělo sloužit jako mistrovská kolej, tj. tvořit zázemí pro mistry zejm. artistické fakulty. Dnes je využíváno universitou pro různé účely - reprezentační, administrativní.
Podrobné údaje najdete v Dějinách UK:
Dějiny Univerzity Karlovy. I - IV, / Ivana Čornejová ... [et al.] ; redaktor svazku Michal Svatoš. -- Vyd. 1.. -- Praha : Karolinum, 1995 - 1998.

O architektuře zejména v prvním svazku, str. 42n.
Kniha je k dispozici např. v referenčním centru NK.

Další literaturu můžete hledat v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR NKC (http://sigma.nkp.cz/F).