Karl Friedrich Ferdinand Buckow, varhanář

Text dotazu

Dobrý den, prosím můžete mi sdělit bližší informace o varhanáři Buckowovi, žil v 19.
století. Děkuji Vám.

Odpověď

Dobrý den,

o varhanáři Buckowi se nám podařilo najít nějaké podrobnější informace, ale také jich není mnoho. Nejvíce údajů o jeho životě jsme nalezli v publikaci Gergelyi, Otmar; Wurm Karol. Historické organy na Slovensku. Bratislava: Opus, 1989.

"Impozantní varhany farského chrámu sv. Ondřeje v Komárně jsou posledním dílem nejvýznamnějšího vídeňského varhanáře 19. století Karla Friedricha Ferdinanda Buckowa. Narodil se r. 1801 v Gdaňsku, zde se i vyučil u Wegnera a pracoval jako tovaryš u Grüneberga ve Štětíně. Po dalším vzdělávání v Anglii a Francii získal dobrou pověst přestavbou slavných varhan v chrámě sv. Petra a Pavla ve Zhořelci (1828). Usadil se v Jelení Hoře a působil tam do r. 1856. Poté se přestěhoval do Vídně. Jeho 34-registrové varhany v kostele piastrů dodnes považují za dílo neobyčejné hodnoty. Na varhanách v Komárně pracoval Buckow od r. 1860 a zde i zemřel 16.5.1864. Poslední roky života musel slavný královský pruský a císařsko-královský dvorský varhanář bojovat s finančními těžkostmi a nepochopením. Pochovali ho v neoznačeném hrobě, ale jeho poslední dílo je důstojným památníkem, hodným svědomitého mistra mimořádných schopností."

Podobné informace jsme nalezli i ve dvou německých biografických slovnících, s pomocí jedné kolegyně jsme se pokusily o překlad z němčiny:

Buckow, Karl Friedrich Ferdinand
* 1801 v Gdaňsku (někdy se uvádí 1804), + 16.5.1864 v Komárnu
- otec Martin Buckow, hospodský v Petershagenu, matka Katharina Buckow
- německý varhanář, do roku 1825 pracoval v Altstettinu u Grünbergu v Uckermark
- roku 1828 restauroval varhany v kostele sv. Petra a Pavla ve Zhořelci (Görlitz), později se usadil v Hirschbergu, postavil hojný počet varhan pro Vídeň, Prahu a Komárno
- byl královský pruský a c.k. rakouský dvorní stavitel varhan

Zdroje: Riemann Musik Lexikon. Personenteil A-K. Mainz: B.Schott´s Söhne, 1959.
Altpreußische Biographie. Hrsg. von Christian Krollmann. Bd 1. 1941

Na internetu se také objevuje několik, ale opravdu pouze letmých zmínek:

http://www.wien.info/article.asp?IDArticle=15901
http://www.tmw.at/Medien/Website%20Download%5C02%20ausstellungen%5CSaalblaet
ter%5Cenglisch%5Cmusik_englisch.pdf (str.3) http://www.musiklexikon.ac.at/ml/musik_B/Buckow_Carl.xml

Několik článků jsme vyhledali také v databázích: RILM Abstracts of Music Literature a RIPM Retrospective Index to Music Periodicals, bibliografické citace článků uvádíme v příloze.

Více informací o K. Buckowi by Vám mohlo poskytnout ještě Hudební oddělení Národní knihovny ČR
(http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=weba_oh_stud1.htm) nebo také knihovna Hudební fakulty Akademie múzických umění
http://www.amu.cz/?r_id=1322 .