Karel IV., místo a datum narození

Text dotazu

Kdy a kde se narodil Karel IV.?

Odpověď

Dobrý den, Karel IV. se narodil 14.května 1316 v Praze, přesné místo jeho narození však není dosud známé. Dlouho se za jeho rodiště považoval Pražský hrad, ovšem ten byl v té době ve velmi špatném stavu a tato myšlenka byla zamítnuta.
Kronikář Petr Žitavský místo pouze zobecnil na podhradí(Třeštík, 2001, s.346).
Petr Hora-Hořejš uvádí ve své knize Toulky českou minulostí na str. 128, že se Karel IV. narodil v komnatách měšťanského domu na Starém Městě, snad u Štupartů nedaleko jakubského kostela.

Použitá literatura:
TŘEŠTÍK, Dušan; ČECHURA, Jaroslav. Králové a knížata zemí Koruny české. Vyd. 1.. Praha : Rybka, 2001. 413 s. ISBN   80-86182-55-X

HORA-HOŘEJŠ, Petr. Toulky českou minulostí. Díl 2, [Od časů Přemysla Otakara I. do nástupu Habsburků (1197 - 1526)]. 2. vyd.. Praha : Baronet, 1995. 454 s. ISBN 80-85890-20-8