Karel Čapek a antika

Text dotazu

Dobrý den,
mohli byste mi prosím poradit odbornou literaturu, ve které bych mohla najít něco o Karlu Čapkovi a jeho vztahu k antické mytologii / k antice obecně?

Odpověď

Dobrý den,

poměrně velmi obsáhlá článková databáze Ústavu pro českou literaturu AV ČR (http://www.ucl.cas.cz/cs/databaze/bibliograficke-databaze ) neuvádí článek či stať, která by se zabývala vztahem Karla Čapka k antické mytologii či antice obecně.

Doporučujeme Vám ovšem prostudovat bibliografii Karla Čapka -  svazek 2 (Bibliografie díla a literatury o životě a díle Karla Čapka):

* KŘEPINSKÁ, Margita, ed. a GLAZKOVA, N. L., ed. Karel Čapek: bibliografie díla a literatury o životě a díle (publikace v Československu a v Sovětském svazu): ve 4 svazcích. Praha: Slovanská knihovna při Národní knihovně v Praze ve spolupráci s Všesvazovou státní knihovnou zahraniční literatury v Moskvě, 1991. s. 495-771. Bibliografie Slovanské knihovny. ISBN 80-7050-124-3.

Odkazy na antickou tradici jsou v díle Karla Čapka patrné. Název povídkového souboru Marsyas odkazuje na starou řeckou mytologickou báji, v publikaci "Čtení o antice 1982/ 1983" můžete nalézt dva příspěvky autora inspirované antikou. Čapkovy postřehy k danému tématu naleznete i v cestopisných fejetonech vydaných pod názvem Italské listy.

 Více informací by Vám mohli poskytnout odborníci z Ústavu pro českou literaturu AV ČR: http://www.ucl.cas.cz/

Použitá literatura:

* databáze Ústavu pro českou literaturu AV ČR: http://www.ucl.cas.cz/cs/databaze/bibliograficke-databaze

* SVATOŠ, Martin, ed. Čtení o antice: prémie Antické knihovny: antika žertovně zčeštěná aneb Danajský dar. 1982/1983. Praha: Svoboda, 1983. 88 s. Antická knihovna.

* LUDVÍKOVSKÝ, Jaroslav a NECHUTOVÁ, Jana, ed. Antika, Čechy a evropská tradice. Vyd. 1. Brno: Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, 2002. 169 s., [6] s. obr. příl. Spisy Masarykovy univerzity v Brně. Filozofická fakulta, č. 339. ISBN 80-210-2804-1.

* ČAPEK, Karel. Marsyas, čili, Na okraj literatury: 1919-1931. 4. vyd., (v Čs. spis. 1.). Praha: Československý spisovatel, 1971. 185 s. Dílo bratří Čapků.