Kaple sv. Alexeje v Olomouci

Text dotazu

Potřebovala bych zjistit, jaký je nejstarší psaný pramen týkající se kaple sv. Alexeje v kostele sv. Michala na Michalském návrší v Olomouci. Mělo by to být po roce 1380. Nebo mi alespoň napište, prosím, kde bych takový dokument mohla najít.

Odpověď

V publikacích o olomouckých památkách je většinou zmiňován rok 1380 jako rok údajného založení kaple sv. Alexeje (např.Hlobil Ivo, Michna Pavel, Togner Milan: Olomouc. Praha : Odeon, 1984.), a to Václavem z Doloplaz.

Dále Vám mohu doporučit článek Ivo Hlobila: Kaple Navštívení Panny Marie v Olomouci z roku 1380 - stopadesátiletá fikce. In: Studia Moravica, Acta Universitatis Palackianae Olomucensis Facultas Philosiphica-Moravica (2/2004), s.177-183.

Zde jsou v literatuře za článkem uvedeny také písemné prameny, týkající se této památky. Z nejstarších je to Codex diplomaticus et epistolaris Moraviae, ab annis 1367-1375, 1375-1390,  Tomus 10-11, který se nachází ve fondu naší knihovny.

Take se můžete obrátit na olomoucký archiv:

Státní okresní archiv Olomouc
U Husova sboru 1191/10
77111 Olomouc

Telefon 585 236 111
Fax 585 236 152
E-mail: podatelna@ol.archives.cz ,

Internetova stranka:
http://www.archives.cz/olomouc