Kamaryt/ - ová

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se dozvěděla něco o přijmení Kamaryt - Kamarytová a jaký je jeho původ. Dozvěděla jsem se, že toto příjmení má Rakouské předky.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kamaryt  vzniklo patrně z osobního jména hrdiny rytířské epiky Gahmureta, otce Parsivalova; další  varianty příjmení Kamas, Kameš, Kamiš, Kamír

Kamary(ý/y)t, Kamareith - dochovaná zmínka z r. 1418 Camarethoury z Zyrouwnicze

Zdroj: MOLDANOVÁ. Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.

Podle statistiky ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx je příjmení Kamaryt na 35241. místě, četnost 105 a Kamarytová na 35242. místě, četnost 96. Odkud pochází vaši předci musíte hledat v matrikách patřičných obcí.