Kain od Hrabala

Text dotazu

Přeji krásný den,
hledám knihu Kain od B. Hrabala, je to povídka a mělo to vyjít v roce 1949, v žádném katalogu jsem ji ale bohužel nenašla

Odpověď

Dobrý den,

badatel Hrabalova díla Jacek Baluch ve své publikaci Kain podle Hrabala zmiňuje rok 1949 jako pouhé datum napsání povídky Kain (oficiální literární debut tohoto spisovatele se uskutečnil až čtrnáct let poté, v roce 1963). Tiskem povídka Kain vyšla poprvé (v pozměněné podobě a s pozměněným názvem Legenda o Kainovi) v roce 1968 ve svazku Morytáty a legendy. Původní podoba textu se dočkala vydání až začátkem 90. let, a to v povídkové sbírce Schizofrenické evangelium (Melantrich, 1990) a v rámci řady Sebrané spisy Bohumila Hrabala ve svazku 2. – Židovský svícen (Pražská imaginace, 1991).

Zdroje:

Baluch, J.: Kain podle Hrabala. Praha : Academia, 2012.

Elektronický katalog Národní knihovny ČR – http://aleph.nkp.cz/cze/nkc