K. Klostermann, V ráji šumavském (1. vydání)

Text dotazu

Dobrý den, mohli byste mi, prosím, sdělit, ve kterém roce byla poprvé vydána kniha Karla Klostermanna V ráji šumavském? Také by mě zajímalo, zda je možno typnout, ve kterém tehdejším časopise nebo deníku by mohly vyjít kritiky a recenze tohoto prvního vydání. Děkuji, s pozdravem

Odpověď

Dobrý den,

román V ráji šumavském vyšel poprvé v r. 1893. Heslo K. Klostermanna je zpracováno v Lexikonu české literatury, tam jsou uvedeny tři následující recenze 1. vydání:
-ej- (F. V. Krejčí), Rozhledy 1893, s. 278
J. Karásek, Niva 1893, s. 239
F. V. (Vykoukal), Světozor 1893, s. 444.

Pramen:
Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce / redigoval Vladimír Forst ... [et al.]. -- 1. vyd.. -- Praha : Academia, 1985- . -- sv. ; 24 cm, 2, sv. 2. K-L. 1993. s. 597-1377