K.K. Prager privilegirte Oberpostamtszeitung

Text dotazu

Potřebuji vědět, od kdy vycházely K.K. Prager
privilegirte Oberpostamtszeitung. Pracuji doma a nemam po ruce knihu
Miroslava Laiskeho - zahranicni editor studie, do ktere tuto informaci
potrebuji, se domniva, ze tyto noviny vychazely v roce 1802 uz vice nez sto
let. Schönfeldovy KKPPOZ vsak vychazely v letech 1781-1814; na jake noviny
navazovaly a jak dlouho tyto vychazely?
Predem dekuji za odpoved.

Odpověď

Dobrý den,

dle knihy: Časopisectví v Čechách 1650 - 1847 (Miroslav Laiske, 1960), vycházely noviny Kaiserl. königl. prager Oberpostamtszeitung od roku 1781. Navazovaly ovšem na noviny Prager-Post-Zeitung, Ordinari...Post-Zeitungen, Ordinari...Reichs-Post-Zeitungen a Ordinari Wochentliche...Postzeittungen.

Vývoj těch novin byl tedy následující:

* Ordinari Wochentliche...Postzeittungen. (2 x týd. (středa, sobota - někdy po 2 - 3 číslech v týž den). [Praha?, vyd. tisk. a red. Ludmila Sedláčková?, po její smrti od 1664? dcera Ludmila, provd. Michálková, pak Fabrizziová.] 1658 [?] - 1672 [?]

* Ordinari...Reichs - Post-Zeitungen ([Vyd. Jan Arnolt.] 2 x týd. (středa, sobota). [U některých čísel uvedeno] Gedruckt...in...Prag, beim Johann Arnolt, [od 23/11 1686]...bei Catharina Arnoltin Wittib. 1672 [?] - 1687 [?]

*[Ordinari...Post - Zeitungen.] ([Vyd. Daniel Michalek.] 2 x týd. (středa, sobota).Gedruckt...in der königl. Alt-Stadt Prag durch Daniel Michaleck [2/4 1689]in Tändelmarck beym Prag. 1688 [?] - 1689.

* Ordinari...Post-Zeitungen ([Red. a vyd. Karl Ferdinand Arnolt von Dobroslavina.] 2 x týdně (úterý, sobota - po třech číslech najednou). [Prag, typ. K.F. Arnolt von Dobroslavina.] 1690 [?] - 1710 [?])

* Prager-Post-Zeitungen. Mit Ihrer zu Hungarn und Böheim königl. Majestät allergnädigsten Privilegio. ([Vyd. red. a typ. Ferdinand Arnolt z Dobroslavina, od 1744 Karel František Rosenmüller, od 1745 vdova Žofie, prov. Kirchnerová, od 1758 vdova Žofie znovu provd. Klauserová, od 1771 vdova Žofie Klauserová s faktorem Františkem Ungrem. 2 x týd. (úterý, sobota - po třech číslech najednou) 1710 [?] - 1780.)

* Kaiserl. königl. prager Oberpostamtszeitung [Vyd. Johann Ferdinand Edler von Schönfeld. Red. Augustin Zitte, od 1782 A.Ch. Eichler.] 2x týd. Prag, typ. J. F. von Schönfeld. 1781 - 1785.

Pokrač. jako

Von Schönfeldsche k.k. prager Oberpostamtszeitung. [Od 1790]...Mit einem Anhange von Addresskomtoirsnach-richten. [Vyd. Johann Ferdinand von Schönfeld. Red. A. Ch. Eichler.] 2x týd. Prag, typ. J.F. von Schönfeld. 1786 - 1790.

Pokrač. jako

Kaiserlich königlich privilegirte prager Oberpostamtszeitung. Mit Sr. Röm. k. apodt. Majest. allergnädigsten Privilegio privativo. [Od 1799 další čísla název]

Mittwochsstück den... der kaiserlich königlich privilegirten Oberpostamtszeitung.  [Vyd. Johann Ferdinand Edler von Schönfeld. Red. Fr. Hergard.] 2x týd., [od 1789] 3x týd. Prag, typ. J. F. von Schönfeld. 1791 - 1804.

Pokrač. jako:

Kaiserlich auch k.k. priv. prager Oberpostamtszeitung. [Vyd. Johann Ferdinand von Schönfeld.] 3x týd. Prag, typ. in der von Schönfeldschenkaiserl. königl. Hofbuchdruckerei. 1805-1806, č. 97.

Pokrač. jako:

Kaiserl. königlich priv. prager Oberpostamtszeitung. [Vyd. Johann Ferdinand von Schönfeld. Red. od 1809 Thomas Schönfeld, od 1810 W.A. Gerle, od 1/2 1812 ?] 3 x týd. Prag, typ. in der von Schönfeld schen kaiserl. königl. Hofbuchdruckerei. 1806. č. 98 - 1814, č. 30 (3/3).

Pokrač. jako:

* Kaiserlich - königlich privilegirte Prager Zeitung [Red. W. Gerle, od 1819, č. 1 A. Wegrath] Vyd. J.F. von Schönfeld. 7 x týd. [od 1820] 4 x týd.

Prag, typ. J.F. von Schönfeld. 1/4 1814 - 1824. (1818 - 1819 - střídavě názvy K.k. priv. Prager Zeitung a Nichtpolitischer Anhang zu kaiserl. königl. Prager Zeitung)

Pokrač. jako:

* Prager Zeitung (Red. J.G. Sommer [od 1825, č. 171] Red. a vyd. G. Haase Söhne,[od 1846, č. 60]... Red. Ladislav Tarnowski, [od 1841, č. 61] K. W.

Medau, [od 1847, č. 161] eduard Breier. Vyd. K.W. Medau. Denně. Prag, typ.

G.Haase Söhne, [od 1846] K.W.Medau. 1825 - 1847n.

(v odpovědi nejsou uvedeny názvy jednotlivých čísel a příloh - podrobný popis - viz kniha)

Zdroj: LAISKE, Miroslav. Časopisectví v Čechách 1650-1847 : příspěvek k soupisu periodického tisku, zejména novin a časopisů. Praha : St. knihovna ČSR-Nár. knihovna, 1960.