JUDr. Bohuslav Franta (1861 - 1929)

Text dotazu

Dobrý den, můžete mně poskytnout informace o JUDr. Bohuslavu Frantovi (*1861 v Poděbradech, +1929 v Praze)?

Odpověď

Dobrý den, informace o JUDr.Bohuslavu Frantovi jsme čerpali z Almanachu československých právníků. Praha, 1930.
Český právník, politik a autor turistických spisů JUDr. Bohuslav Franta se narodil 8.5.1861 v Poděbradech a zemřel v roce 1929 v Praze na Smíchově. Po studiu na gymnáziu v Hradci Králové a akademickém gymnáziu vystudoval práva na Karlově univerzitě v Praze. Poté pracoval v zemském výboru. Zde vypracoval osnovu nového stavebního řádu pro Prahu a okolí. Léta působil v Ústřední matici školské, Severočeské jednotě a Národní radě. Zastával také funkci redaktora menšinového časopisu "Česká stráž" a časopisu "Nová česká revue". Vedle toho byl autorem řady článků o zákonodárství k ochraně stavebních památek. V roce 1890 řídil českou kancelář pro sčítání lidu. V roce 1911 byl zvolen poslancem za město Hradec Králové. V parlamentu jako první podal ústavnímu výboru obšírnou zprávu o politických právech žen. Hned v počátcích 1. světové války jednal ve Švýcarsku se zástupci čtyřdohody o samostatnosti Československa. Po vyhlášení samostatnosti byl Českou státoprávní demokracií v listopadu 1918 vyslán do Národního shromáždění. V roce 1920 byl zvolen senátorem a až do roku 1924 zastával funkci místopředsedy senátu. Stal se také spoluzakladatelem týdeníku Národ.
Z jeho publikační činnosti lze například zmínit práci z roku 1895 "Z Tyrol".
Redigoval a spolupsal také "České Baedeckery", Slovanské Alpy", "Moře Adriatické", "Alpský věstník". Je autorem spisu "Volební právo žen" z roku 1913.

Další informace můžete získat v těchto zdrojích:
*  Almanach českých právníků : k prvnímu sjezdu českých právníků v Praze roku 1904 / vyd. JUDr. Michal Navrátil.  Praha : JUDr. Michal Navrátil, 1904

*Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. V Praze : J. Otto, 1888-1909
* NAVRÁTIL,M. Almanach Národního shromáždění. V Praze, 1919
*  Album representantů všech oborů veřejného života československého / Hlavní redaktor prof. Fr. Sekanina.Praha : Jos. Zeibrdlich, 1927 ( obsahuje vyobrazení Bohuslava Franty)
* NAVRÁTIL, Michal. Almanach československých právníků : životopisný slovník čs. právníků, kteří působili v umění, vědě, krásném písemnictví a politice od Karla IV. počínaje až na naše doby : K 3. sjezdu čs. právníků v Bratislavě ... Praha : [nákladem spisovatelovým], 1930
*   Ottův slovník naučný nové doby : dodatky k Velikému Ottovu slovníku naučnému / redakci vede B. Němec. V Praze : J. Otto : 1930-1943