Judr. Blecha, Tábor

Text dotazu

V Táboře působil do června 1942 jako vrchní právní rada JUDr. Alois Blecha (1896). Tamtéž jako právník působil od 20. let. V červnu 1942 byl za odbojovou činnost a schvalování atentátu popraven v Táboře spolu se svým bratrem Hugou Blechou. Letos to bude 70 let od jejich smrti. Rád bych se dověděl bližší údaje o činnosti JUDr. A. Blechy v Táboře a jeho práci i funkcích na radnici, jeho zásluhách o rozvoj města a všem, co lze nalézt. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

doporučujeme obrátit se se svým  dotazem  na Státní okresní archiv Tábor, http://www.firmy.cz/detail/480614-statni-okresni-archiv-tabor-tabor.html .
Jméno Vašeho strýce jsme našli zmíněno v PLACHÝ, Zdeněk. Černé dny naší historie Protektorát proti Londýnu - 38 dní Heydrichiády. Sedlo u Lokte: Vydavatelství & Nakladatelství Plachý, 2006. ISBN 80-903556-2-5. Jedná se ale pouze o jméno mezi výčtem popravených bez dalších informací.
S.52: středa 10.června
Ve večerních hodinách byli zastřeleni:
...vrchní právní rada dr. Alois Blecha z Tábora, Hugo Blecha z Tábora, ...
V knize Protifašistický odboj a osvobození jižních Čech. 1938 - 1945. Bibliografie. České Budějovice: Státní vědecká knihovna, 1980. je na S. 169 - 200 obsáhlá bibliografie (Tábor), která by mohla obsahovat bibliografické záznamy knih nebo článků, které by mohly zmiňovat i jména Vašich příbuzných. Bohužel ale služba Ptejte se knihovny z kapacitních důvodů (i podle svých pravidel) nemůže objednávat knihy a listovat jimi. Namátkou uvádíme ty záznamy, o kterých se domníváme, že by mohly informace obsahovat: s.184 - : záznam č. 223: BLECHVÁ, Marie. Smuteční slavnost na táborském popravišti. (6.5.1948.) Palcát, 1948, č.27, s.2.
Č.265: -JT-: Táborské popraviště z roku 1942. (Období heydrichiády.) Výběr prací členů Historického klubu při Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích, 1973, č.2, s.135.
Č.275: /FC/: Nelze zapomenout! Mírová manifestace v Táboře. (Táborské gestapo a popraviště v Táboře v letech německé okupace.) Jihočeská pravda, 6.5.1975, s.1 a 3.
Č.282: CRKOVSKÝ, František. Odtud již nebylo návratu. Táborské popraviště varuje. (1939-1945 Tábor.) Jihočeská pravda, 5.5.1977, s.4.
Jméno dr. Alois Blecha a Hugo Blecha se vyskytuje i v bakalářské diplomové  práci volně přístupné na internetu, viz http://is.muni.cz/th/263381/ff_b/Pamatniky_obeti_nacisticke_okupace_v_Tabore.txt, na stránkách Spolku pro vojenská pietní místa, viz http://www.vets.estranky.cz/clanky/vpm-okres-tabor/tabor-_-strana-2-_.html nebo na filmovém dokumentu (foto), viz http://sechtl-vosecek.ucw.cz/cml/35mm/film35mm4489.html .

Další  podrobnější informace jsme ale bohužel nenašli.