judaismus

Text dotazu

Dobry den, pisu bc. praci na téma Rituálni očista vodou v židovství. Měla bych dotaz, jestli vaše knihovna ma nejakou knihu o náboženských očistách (obecne, ci primo zamerenou na zidovstvi), dále o historii mikve (očistna zidovska lazen, pripadne pokud mate nejakou knihu, kterou bych mohla vyuzit pro psni prace. Nedari se mi nikde sehnat knihu od autora Kaplana s nazvem Waters of Eden. Lze se ji pripadne objednat pred NK? Dekuji mnohokrat za Vasi odpoved.

Odpověď

Dobrý den, bohužel, nepodařilo se nám v Národní knihovně najit literaturu, která by přímo pojednávala o náboženských očistách nebo historii mikve.

V knize Judaism and Islam in Practice (Neusner, J. - Sonn, T. - Brockopp, J. E.: Judaism and Islam in Practice : A Sourcebook. London - New York:
Routledge, 2000) se nachází dvě kapitoly, které pojednávají o očistě v judaismu a islámu.

Informace možná najdete v elektronických zdrojích týkajících se judaismu.
Jejich seznam získáte, pokud v elektronickém katalogu NK
(http:///sigma.nkp.cz/cze/nkc) do vyhledávacího formuláře zadáte klíčová slova (např. "judaismus") a následně jako druh dokumentu zvolíte "Elektronické zdroje". Některé z těchto zdrojů mohou být dostupné pouze z počítačů v Národní knihovně.

Jinak Vám ohledně literatury a dalších zdrojů určitě poradí knihovny, které se specializují na tematiku judaismu a religionistiky:

Knihovna Židovského muzea v Praze
(http://www.jewishmuseum.cz/cz/czlibrary.htm; e-mail:
library@jewishmuseum.cz)

Knihovna Evangelické teologické fakulty UK (http://web.etf.cuni.cz/ETFLIB-1.html; e-mail: library@etf.cuni.cz)

Knihovna Husitské teologické fakulty UK
(http://tarantula.ruk.cuni.cz/HTF-101.html; e-mail: knihovna@htf.cuni.cz)

Knihovna Ústavu Blízkého východu a Afriky FF UK (Celetná 20, 116 36 Praha 1 (2. patro, místnost 237; tel. 221 619 692).

Dle souborných katalogu se kniha Waters of Eden ve fondech českých knihoven opravdu nenachází. Knihu si můžete objednat prostřednictvím mezinárodní meziknihovní služby. Pro objednání služby můžete využit záložky MVS v elektronickém katalogu NK (jste-li registrovanou uživatelkou naše knihovny) nebo nás kontaktovat přímo (kanceláře meziknihovních výpůjčních služeb se nachází v přízemí Klementina - vchod přes studovnu Referenčního centra). V případě výpůjčky ze zahraniční knihovny se jedná o službu placenou - ceny jsou uvedeny na adrese http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_mmvsj.htm. Případné dotazy rádi zodpovědí kolegové na adrese mvs@nkp.cz.