Joža Jícha a nakladatelství Novela

Text dotazu

Dobrý den,
na přednášce B. Solaříka o dějinách surrealismu mě zaujala zmínka o rodině Joži Jíchy Libušínského, brněnského nakladatele. Pro surrealisty je zajímavý tím, že v r. 1937 vydal soubor tří Bretonových přednášek pod názvem Co je surrealismus (doslov nazval V. Nezval). Ráda bych věděla, kde se mohu o jeho nakladatelství, kterému se údajně v 40. letech říkalo Novela, dozvědět více. Podle Lexikonu české literatury se Jícha jakožto anarchista stýkal s S. K. Neumannem a F. Šrámkem a jeho nakladatelství působilo mezi lety 1918-1947 (Lexikon české literatury. 1. vyd. Díl 2/I. Praha: Academia, 1993, s. 531-532). Předem Vám děkuji za jakoukoli stopu.

Odpověď

Dobrý den,

heslo k nakladatelství Joži Jíchy (později nakladatelství Novela) nebylo, jak se zdá, doposud zpracováno.

Informace, co zmíněné nakladatelství vydalo v jednotlivých letech, můžete nalézt v "Bibliografickém katalogu literární tvorby za rok...vyjma díla periodického". V tištěné podobě jsou tyto katalogy dostupné ve Studovně meziknihovních služeb (Referenční centrum) NK ČR. V katalogu bohužel chybí rejstřík podle vydavatelů. Tento nedostatek může z velké části nahradit systém Kramerius 4 (systém umožňuje fulltextové vyhledávání v naskenovaných dokumentech. Bibliografické katalogy za roky 1929 až 1945 již byly digitalizovány (viz -

http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=002465658&local_base=NKC )

K vydavateli se vztahují i následující dva články:

* ROTREKL, Zdeněk. Zapomenutý nakladatel. In: Duha. 1998,  roč. 12, č. 3 (podzim), s. 3.

* Nakladatel mladých. Moravská orlice. 1941, r. 79, č. 116 (18. 5.), ranní vydání, s. 13.

Několikrát je nakladatel Joža Jícha zmíněn též v následující publikaci:

·         HIRŠAL, Josef. Vínek vzpomínek. 2. vyd. Praha: Rozmluvy, 1991. 351 s. ISBN 80-85336-00-6. (dostupné též prostřednictvím systému Kramerius 4: http://kramerius4.nkp.cz/search/i.jsp?pid=uuid:86457310-9aea-11e3-a744-005056827e52

V současné době buduje PhDr. Aleš Zach, odborník na česká nakladatelství 19. a 20.století, databázi: Slovník českých nakladatelství 1849 - 1949( http://www.slovnik-nakladatelstvi.cz/). Nakladatelství Joži Jíchy zde prozatím uvedeno není. Předpokládáme však, že  autor tohoto slovníku by Vám nejlépe poradil, v jakých zdrojích dále hledat informace ke zmíněnému nakladatelství.  Na stránkách je uveden kontakt na pana PhDr. Aleše Zacha: info@slovnik-nakladatelstvi.cz