Josef Zeman - malíř, architekt

Text dotazu

Dobrý den, hledám literaturu kde jsou informace o : Josef Zeman nar. 24.5. 1893 v Židovicích u Roudnice, zem. 2. 11. 1951 v Brně, malíř, architekt.
Děkuji mnohokrát!

Odpověď

Dobrý den,

informace o malíři Josefu Zemanovi přináší Nový slovník československých výtvarných umělců. Dočíst se zde můžete následující:

"Zeman, Josef * 24. 5. 1893 v Židovicích u Roudnice. Malíř v Praze. Studoval zemědělství a zahradní architekturu. malovati se učil u ferd. Engelmüllera a později pokračoval zároveň se studiem architektury u prof. Eug. Brachta. Studijní cesty konal po Německu, Francii, Holandsku, Belgii a Anglii, jsa při tom návštěvníkem všech uměleckých galerií. Pracoval v té době jako malíř i architekt. Stal se portrétistou českého kraje, když po delším odmlčení jako malíř zobrazoval půvaby průhonického parku. Některá díla: "Podzim v průhonickém parku", "Průhonický zámek", "Na hrázi Labešky", "Alej na Chotobuzi", "Duby na hrázi Labešky" "Z Českomoravské vysočiny", "Na hrázi jihočeského rybníka", "Sázava", "Vrátna na Slovensku", "Předjaří", "Břízy v zimě", "Boubínský prales".

Výstava obrazů z parku v Průhonicích a obrazů českých krajin v divadle "U Nováků" v Praze II. v prosinci 1942 (115 obrazů).

(zdroj: TOMAN, Prokop, ed. Nový slovník československých výtvarných umělců. sv. 2., značně rozš. vyd. V Praze: Tvar, 1950, s. 727. )

Informace k výstavě "U Nováků" v tisku:

* http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/8686205

* http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/18288358

Bohužel, další nám dostupné zdroje Josefa Zemana nezmiňují.

Použité zdroje a literatura:

* TOMAN, Prokop, ed. Nový slovník československých výtvarných umělců. sv. 2., značně rozš. vyd. V Praze: Tvar, 1950.

* MALÝ, Zbyšek, ed. a MALÁ, Alena, ed. Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-... Vyd. 1. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 1998- . sv. Prameny a dokumenty. ISBN 80-86171-00-0.

* Databáze národních autorit NK ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/aut

* Lexikon českých výtvarníků (licencovaná databáze)

* World Biographical Index Online (licencovaná databáze)

V této záležitosti by Vám spíše mohli pomoci pracovníci Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Muzeum se specializuje na české výtvarné umění a design, disponuje tedy více zdroji k danému tématu.

Stránky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze: http://www.upm.cz/ Podobně jako Národní knihovna i Uměleckoprůmyslové muzeum poskytuje službu Ptejte se knihovny. Taktéž se můžete obrátit na Národní galerii v Praze: http://www.ngprague.cz/ .