Josef Ogoun

Text dotazu

Mohli byste mi prosim zaslat informace o odborné
literatuře a pramenech týkajících se Josefa Ogouna. J. Ogoun schovával
parašutisty, přežil a napsal knihu Pravda o Heydrichovi. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
"Prof. dr. Josef Ogoun (25.8.1889 v Počernicích u Kroměříže). Studoval na Filosofické fakultě UK v Praze. Dosáhl aprobace pro vyučování češtiny, latiny a francouzštiny. Jako čs. dobrovolník se zúčastnil v letech 1918-19 bojů na Těšínsku a Slovensku, kde potom učil jako středoškolský profesor.
Definitivně působil na dívčím reálném gymnáziu Elišky Krásnohorské v Praze."
Konkrétní informace o tom, co v kterém roce učil, kdy odjel vyučovat na Slovensko apod., můžete získat z výročních zpráv gymnázia Elišky Krásnohorské a z dalšího tisku dostupného v rámci systému Kramerius
(http://kramerius.nkp.cz/) - fulltextové vyhledávání).

"Od září 1938 odešel ze zdravotních důvodů do výslužby. S manželkou Marií měl dva syny: osmnáctiletého Luboše (bude maturovat v den atentátu na
Heydricha) a jedenadvacetiletého Milana, oba vynikající sportovce - rekordmany. Rodina Ogounových ve svém bytě Starodružiníků čp.835/18 (dnes
Václavkova) přechovávala ilegálně žijící osoby. I Gabčíka s Kubišem.
Neustálé prohlídky a psychická zátěž zhoršily zdravotní stav prof. Ogouna.
Od 17.6.1942 bude po několik měsíců hospitalizován v Zemském ústavu pro choromyslné."
Článek k hospitalizaci Josefa Ogouna v Zemském ústavu pro choromyslné naleznete na stránkách Psychiatrické léčebny v Kroměříži:
* http://www.plkm.cz/cs/historie-lecebny/intermezzo-druhe-heydrichiada

"Rodina Ogounových však díky mlčenlivosti Fafkových zůstane zcela neprozrazena. Prof. Ogoun v roce 1945 napíše a vydá pozoruhodnou brožuru Pravda o Heydrichovi. Výtěžek věnoval památce hrdinů."
*  OGOUN, Josef. Pravda o Heydrichovi : památce hrdinů, kteří odstranili
Heydricha: Moravana Jana Kubiše, Slováka Josefa Gabčíka, Čecha Jana Zelenky.
Kroměříž : J. Ogoun, 1945. 32 s.

"Prof Ogoun zemře 1.1.1952."
Zpráva o úmrtí v deníku Prace. 23.1.1952, str. 5.

"Marie Ogounová bude potom zaměstnaná ve Vojenském historickém ústavu. Zemře 4.10.1967. Syn Ing. Milan Ogoun bude pracovat jako výzkumný pracovník a z Luboše se stane významný choreograf."

Citace z:
ČVANČARA, Jaroslav. Někomu život, někomu smrt : československý odboj a nacistická okupační moc. 2. díl. 1941-1943. 2., upr. vyd. Praha : Laguna, 2003.str.85.

Bohužel, článků a dalších zdrojů k osobě Prof. dr. Josefa Ogouna jsme nenašli příliš mnoho. Podobný medailon výše uvedenému obsahuje kniha:
*  FIDLER, Jiří. Atentát : malý encyklopedický slovník. 1.vyd. Brno : Jota, 2002.
Podobenky manželů Ogounových s krátkým popisem můžete nalézt v knize:
*  ČVANČARA Jaroslav. Akce atentát. Praha : Magnet-Press, 1991.

Další zdroje:
* http://www.salon.webz.cz/ruzne/vzpominka_na_fafkovy.html
*
http://neviditelnypes.lidovky.cz/historie-pametnici-atentatu-dg5-/p_spolecno
st.asp?c=A090614_111431_p_spolecnost_wag

Více literatury, možná i informací o archivních materiálech, by Vám mohli poskytnout pracovníci Vojenského historického ústavu:
http://www.vhu.cz/cs/stranka/knihovna/ (knihovna VHÚ je taktéž zapojena do služby Ptejte se knihovny).