Josef Lada 1887-1957

Text dotazu

Dobrý den, prosím o informaci, kde můžu získat podrobnější životopis a seznam děl Josefa Lady, českého grafika, malíře, ilustrátora. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, podrobněji jsou životní osudy Josefa Lady popsány např. v následujících dokumentech.

Jos. Lada / životopis Josefa Lady od Jiřího Oliče. -- Vyd. 1.. -- V Brně : Petrov, 2003. -- 521 s. : il. (některé barev.), portréty, faksim. ; 23 cm

Kronika mého života / Josef Lada ; il. autor ; typografie Oldřich Hlavsa. -- 6. vyd., v Čs. spis. 4. vyd.. -- Praha : Československý spisovatel, 1986. -- 459 s. : obr. (některé barev.), fot. ; 24 cm

Josef Lada / Pavla Pečinková. -- [Praha] : Gallery, 1998. -- 203 s. : il. ; 31 cm

Vyprávění o Josefu Ladovi / Z článků a studií přátel Josefa Lady a s il. z jeho díla [sest. a] edičně připr. Jan Vrána. -- 1. vyd.. -- Praha : Albatros, 1972. -- 42, [2] s. : [16] s. barev. obr. příl. ; 8°

Více dokumentů na hledané téma naleznete v databázi NKC - Bibliografická báze a katalog NK ČR, KATIF (naskenované katalogy Národní knihovny ČR) případně v ANL - Články v českých novinách, časopisech a sbornících. Báze jsou dostupné na adrese http://sigma.nkp.cz/F .

Ohledně druhé části vašeho dotazu. V informačních zdrojích NK ČR se nám nepodařilo nalézt souhrný seznam děl Josefa Lady. Poměrně rozsáhlá výstava obrazů Josefa Lady se konala 2. září - 29. listopadu 1998 v Jízdárně Pražského hradu. Na základě této události byla vydána kniha Obrázky Josefa Lady : [katalog výstavy Josef Lada, Jízdárna Pražského hradu 2. září - 29. listopadu 1998] / Pavla Pečinková ; [ve spolupráci s Miladou Motlovou]. -- [Praha] : Gallery, 1998. -- 93 s. : il. (převážně barev.), jejíž součástí je soupis vystavených exponátů. S ohledem na šíři Ladových literárních aktivit bychom vám doporučovali obrátit se jesště na Památník Josefa Lady v Hrusicích (Hrusice 115, 251 66 Senohraby, okres Praha - východ kraj Středočeský, tel. 323 655 204, e-mail: ompv@ompv.cz, www.ompv.cz)