Josef Kyprý

Text dotazu

Chtěl bych zná něco o Josefu Kyprém, nar.1879, bytem Radkovice u budče, okr.třebíč, česká republika

Odpověď

Dobrý den,

knihovny Vám mohou nabídnout informace z tištěných pramenů. Při genealogickém pátrání jsou ovšem hlavním pramenem archivní materiály.

O panu Josefu Kyprém z Radkovic u Budče jsme bohužel v tištěných zdrojích (článkové databáze, systém Kramerius apod.) nenalezli žádné informace.

Informace o předkovi či předcích je třeba začít hledat v rodině. Pokuste se nalézt osobní doklady ( rodný - křestní list, oddací list, úmrtní list apod.).

Promluvte si s příbuznými a zkuste od nich vyzvědět co nejvíce informací, na které si pamatují. V rodinném albu možná dohledáte i fotografie.

Informace získané od příbuzných jsou nejcennější, protože z vyprávění si můžete udělat představu o tom, jaký člověk Váš příbuzný byl, dozvědět se určité podrobnosti z jeho života apod.

Další postup je již složitější a výsledkem jsou většinou pouze holá data. Jelikož o předcích našich předků, o kterých jsme získali informace v rodině, již nemáme doma žádné záznamy, popřípadě jsme je doma nenalezli, musíme hledat další informace mimo domov. K dohledání osobních dat ( datum narození, oddavek nebo úmrtí ) slouží obecní, městské matriky a oblastní archivy.  Přehled jednotlivých dostupných matrik uvádí každý oblastní archiv na svých stránkách. Matriky můžeme rozdělit na živé a archivované. Živé matriky obvykle obsahují informace zaznamenané cca po roce 1900 (ale mohou být i starší a naopak), matriky, které těmto předcházely jsou spravovány oblastními archívy. Rozdíl mezi živou a archivovanou matrikou je v přístupu k uvedeným datům.  Tzv. živé matriky jsou dosud spravovány matričními úřady spádových měst. Při podání žádosti je třeba doložit svůj přímý příbuzenský vztah k  dané osobě (prostřednictvím rodného listu, občanského průkazu).

Více informací viz: http://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/152/158/4253.html#obsah

Informaci, zda datum narození Vašeho příbuzného ještě spadá do živé matriky, Vám sdělí  matrikářka daného úřadu.

Archivované matriky jsou již volně přístupné komukoliv. K nahlédnutí jsou k dispozici ve státních oblastních archivech: http://www.statnisprava.cz/rstsp/ciselniky.nsf/i/d0005 .

Některé oblastní sbírky matrik již byly digitalizovaly - viz např. http://actapublica.eu  , http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/matriky/ , http://www.archives.cz/zao/digitalni_archiv/index.html  , http://digi.ceskearchivy.cz/

Toto archivní pátrání je ovšem náročnější na čas, neboť ne vždy jsou v matrikách uvedeny rejstříky. Situaci ztěžuje také písmo, které je často psáno kurentem, v některých případech německy, starší záznamy jsou často psány latinsky.

Dříve než se na matriku či do archivu vydáte, doporučujeme Vám prostudovat některou z knih o občanské genealogii (věda o rodové posloupnosti). Například:

* ŘIČAŘ, Kristoslav. Rodokmen: objevte tajemství vašeho rodu. V Praze: Malý princ, 2013. 253 s. ISBN 978-80-87754-14-6.

* PEREMSKÁ, Lenka. Váš rodokmen krok za krokem. 1. vyd. Brno: CPress, 2013.

208 s., [8] s. obr. příl. ISBN 978-80-264-0279-4.

* MAKOVSKÝ, Vladimír. Hledáme své předky : na pomoc začínajícím badatelům.

Velké Meziříčí : Jupiter Club, 2010. ISBN 978-80-85089-07-3.

* PETERKA, Josef. Cesta k rodinným kořenům aneb Praktická příručka občanské genealogie. Praha : Libri, 2006. 137 s. ISBN 80-7277-307-0.

* SVOBODA, Vladimír. Minimum o rodokmenu. Praha : Olympia, 1998. 78 s. ISBN 80-7033-549-1.

* MAREČKOVÁ, Marie. Příručka praktické genealogie : jak sestavit rodokmen.Praha ; Litomysl : Paseka, 2005. 193 s. 80-7185-769-6.

* Genea: http://www.genea.cz/