Josef Kubina

Text dotazu

Dobrý večer. Prosím Vás o pomoc. Náš 4xpradědeček se jmenoval Matěj Kubina. Někde je psáno Kubína někde je Kubina. Kde mohu zjistit jak se opravdu jmenovali.Taky jsem našla,že se narodil ve Starém městě,ale nemůžu najít v kterém.Taky jsem četla knhu od Josefa Petráně Staroměstská exekuce a tam je jméno Josef Kubín vymrskán z Prahy. Kde bych mohla najít kam se poděl a jestli to není náš Kubín. V Moravském zemském archivu v Brně jsem se dál nedostala. Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, bohužel se nám žádné bližší informace dohledat nepodařilo - údaje, ze kterých jsme vycházeli, jsou poněkud kusé. V biografických databázích a slovnících, jež máme k dispozici, se nikdo pod jménem Matěj Kubina  (či Kubína) nenachází, hledání je o to těžší, že nemáme ani přibližné umístění tohoto člověka v čase. V příloze Vám tedy alespoň zasíláme informace a doporučenou literaturu, které by Vám snad mohly pomoci.

Doplnění dotazu:
Dobrý den. Děkuji Vám za odpověď. A pomoc.Asi jste mi nerozuměli. Ptala jsem se na Josefa Kubína. V roce 1621 když byla poprava pánů tak byl vymrskán z Prahy. Ale nepíší tam kam odešel a co se s ním stalo. I tak Vám moc děkuji.Jsem tělesmě postižená a tak si nechávám udělat rešerže,protože nemůžu cestovat.Přeji Vám hezký den a díky za pomoc.

Odpověď:

Dobrý den, o Josefu Kubínovi, který byl 22. 6. 1621 vymrskán z Prahy, jsme nenašli žádné další zmínky, kromě oněch dvou, které jsou ve Vámi zmiňované knize. To sice, že při mrskání zvolal: "Ach Bože, zatmiž se slunce nebeské nad naší křivdou!", a že byl spolu s Janem Švehlou povoláním řečník a prokurátor při soudech vyšších.
O Josefu Kubínovi se ve svých pamětech zmiňuje Mikuláš Dačický z Heslova (1555 - 1626) při popisu exekuce, ale opět pouze okrajově s tím, že byl zmrskán. V Berní rule, což je soupis poddaných z roku 1654, se vyskytuje pouze jeden Kubína, shodou okolností osobním jménem stejně jako Váš předek Matěj (což ovšem nemusí vůbec nic znamenat). Byl sedlákem z obce Cítkov, panství Heřmanův městec, Stolany, soudní okres Chrudim.
Kubinů (zkrácená forma příjmení) je tam více a jsou rozeseti po celé zemi.
Pokud chcete dohledat Josefa Kubína, doporučili bychom Vám věnovat pozornost faktu, že se po Bílé hoře vzedmula velká vlna vynucené emigrace protestantů. Jedním z možných směrů, kudy se Josef Kubína mohl vydat je i tento. Jinak se jedná spíše o genealogickou práci, která nespadá úplně do záběru toho, co jsme schopni odpovědět.

Zdroje:
Paměti / Mikuláš Dačický z Heslova ; s úvodem Josefa Janáčka ; [editor Jiří Mikulec]. -- V této edici 1. vyd.. -- Praha : Akropolis, 1996. -- 310 s. : il., portréty, ukázky faksimile písemností ; 24 cm

Berní rula : generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651 / sestavili Václav Červený & Jarmila Červená. -- 1. vyd.. -- Praha : Libri, 2003. -- 2 sv. ; 32 cm

Staroměstská exekuce / Josef Petráň. -- Vyd. 4., autorem dopl. a přeprac., V nakl. Rodiče 1.. -- Praha : Rodiče, 2004. -- 318 s. : il., portréty, faksim. ; 24 cm.