Josef Kubička

Text dotazu

Přeji dobrý den,
ráda bych se Vás zeptala na spisovatele Josefa Kubička (1887-1953, Kubička-Týnský) a jeho "Jarabáčkovy pohádky". Zajímalo by mě především vydání pohádek - jedná se pouze o čtyři různé díly s různými pohádkami (vyšly však v stejném roce - 1934, vyd. Edvard Fastr)? V antikvariátech se ovšem dá sehnat vícero knih s tímto titulem, vždy s jinou ilustrací na obálce (od Scheinera či Fischerové-Kvěchové). Pokud by to bylo možné, prosím o soupis všech konkrétních pohádek v těchto knihách - obsah.
Lze někde získat více informací o autorovi těchto pohádek?

Odpověď

Dobrý den,

obsahy uvedených čtyř svazků pohádek "Jarabáčkovy pohádky" jsou následující:

I. díl (KUBIČKA, Josef. Jarabáčkovy pohádky. [I. díl]. Louny: Edvard Fastr, 1934. 123 - [II] s.): Nečesánek (začátek pohádky na s. 5), Jura s modrýma očima  (s.12), O zlaté mušce (s. 19), Jelen Matýsek (s. 26), Dřevěný panáček (s. 32),Hádej, hádej, hádači! (s. 39), Tatrmánek (s. 46), Klekánice (s. 46), Kmotr Nouze (s. 60), Slepý Ondráš (s. 68), O princezně Mlsalce (s. 75), O divném Žáru (s. 81), Veselušky (s. 88), O dvou princeznách (s. 94), Ohnivá hora (101), Vyšehradský hastrmánek (s. 107), O skřítku na stráni (s. 112), V říši královny Zimy (s. 117)

II. díl (KUBIČKA, Josef. Jarabáčkovy pohádky. [II. díl]. Louny: Edvard Fastr, 1934. 123 - [II] s.): O pyšných princeznách (začátek pohádky na s. 5), Šotek Rozumbrada (s. 16), O víle Dobromile (s. 26), O vysvobozené královně (s. 37), Ošidori (s. 47), O chytrém hrbáčkovi (s. 54), Čarovný květ (s. 60), S pohádkou za štěstím (s. 65), Martinova kobylka (s. 71), Permoníček (s. 77), Dědoušek Běloušek (s. 82), Vodní růže (s. 89), O malovaném vajíčku (s. 94), Ježibaba (s. 98), O hloupém čertovi (s. 103), Sudička (s. 109), Pohádka o vločce Sněguročce (s. 115), Pomlázka zvířátek (s. 121)

III. díl (KUBIČKA, Josef. Jarabáčkovy pohádky. [III. díl]. Louny: Edvard Fastr, 1934. 123 - [II] s.): Potrestaný dráb (začátek pohádky na s. 5), O věrném bratru (s. 12), Dlouhé vlasy - rozum krátký (s. 22), O létajícím člunku (s. 32), Kapucínek (s. 39), Královna moře (s. 47), Paní Zubatá (s. 56), Šotek Blabuňka (s. 65), Horská víla (s. 72), Derviš v ráji (s. 80), Bratr divé zvíře (s. 86), Tekoucí zlato (s. 94), Klobouky strýce toma (s. 101), O čarodějce Chobotnici (s. 109), Tři kaštanové listy (s. 116)

IV. díl (KUBIČKA, Josef. Jarabáčkovy pohádky. [IV. díl]. Louny: Edvard Fastr, 1934. 123 - [II] s.): Skokánek (začátek pohádky na s. 5), Poklad v Sovím hradě (s. 16), Zlaté preclíky (s. 23), Kouzelník z Bagdadu (s. 31), Slavík z Granady ( s. 37), Medvědí kůže (s. 43), Nepravý carevič  (s. 49), U táborového ohně (s. 56), Zelený ďábel (s. 60), Zbrojířův syn (s. 67), Rybářův šotek (s. 74), Turecký rarášek (s. 82), Hrdopýška (s. 90), V začarovaném lese (s. 96), Démantové slzy (s. 102), Výlet houbiček (s. 107), Kašpárkův sněhulák (s. 113), V říši šotků (s. 117), Trampoty třeboňského hastrmánka ( s. 121), Doslov (s. 124)

Krátkých hesel v encyklopediích a biografických slovnících k osobě učitele a spisovatele Josefa Kubička je možné nalézt hned několik. Většinou se ovšem jedná o stručná hesla uvádějící základní životopisné údaje a díla autora.

Josef Prokop Kubička se narodil 4. 7. 1887 v Praze I., zemřel 23. 5. 1953 tamtéž

Jeho rodiči byli Jakub a Anna (roz. Karlovská), manželkou Pavlína (roz. Posová) Během svého života se věnoval celé řadě aktivit.  Byl učitelem národních a pokračovacích (živnostenských) škol, autorem knih pro děti a mládež a divadelních her, pořadatelem dětských příloh časopisů, redaktorem hádankových rubrik v časopisech, osvětovým pracovníkem, dozorčím důvěrníkem Péče o mládež v Praze I., II, V a  VI. a ředitelem prázdninových kolonií.

Některá svá díla vydával pod pseudonymy: Jiří Klen; Josef Pražský; Josef Týnský

Více informací můžete nalézt v následujících zdrojích:

* Český  biograficky archiv a Slovensky biograficky archiv (CSBA) -  mikrofiš: 335, pole: 303-309 - zde obsažená hesla z následujících dokumentů:

* Masarykův slovník naučný : lidová encyklopedie všeobecných vědomostí. - Praha : "Československý kompas", 1925-1933. - 7 dílů

* Dolenský, Antonín: Kulturní adresář ČSR : Biografický slovńk žijících kulturních pracovníků a pracovnic / sestavil Ant. Dolenský. - 1. ročník. - Praha : Zeibrdlich, 1934

* Dolenský, Antonín: Kulturní adresář ČSR : Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic / sestavil Ant. Dolenský. - 2. ročník. - Praha , 1936

*  Ottův slovník naučný nové doby : dodatky k Velikému Ottovu slovníku naučnému / redakci vede B. Němec. - Praha : Otto, 1930-1943. - 6 dílů

* Pedagogická encyklopedie / redakce: O. Chlup, J. Kubálek, J. Uher. - Praha : Novina, 1938-1940. - Díl 1-3

* Kunc, Jaroslav: Kdy zemřeli ...? : Přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých v letech 1967-1970, 1935-1936 a dodatek do "Kdy zemřeli ... 1937-1966" / zpracoval Jaroslav Kunc. - Praha : Státní knihovna ČSR, 1970. - (Bibliografický katalog ČSSR - České knihy 1970. Zvláštní sešit 3. Prosinec 1970)

*  Vopravil, J.: Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře / zpracoval J. Vopravil. - Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1973