Josef Konstantin Miklík

Text dotazu

Dobrý den, sháním informace o osobě katolického autora Josefa Konstantina Miklíka (* 21. 3. 1886 Žopy u Holešova, † 9. 11. 1947 Obořiště). Měl psát do katolického konzervativního časopisu Rozmach, kde měl mimo jiné kritizovat T. G. Masaryka a K. Čapka. O Čapkovi měl prohlásit něco ve stylu: "Jediná kniha, která se od Čapka dá číst je Zahradníkův rok, protože patlání v zahrádce ničemu neuškodí." Chtěl bych se zeptat, z jaké doby tento výrok pochází a při jaké příležitosti byl vysloven/publikován. Dále mě také zajímají další životní osudy tohoto člověka a jeho vztah k "Hradu". Předem děkuji za doporučenou literaturu a přeji hezký zbytek dne.

Odpověď

Dobrý den,

Josef Konstantin Miklík se narodil 21. března 1895 v obci Žopy u Holešova a zemřel 31. 12. 1966 v Riu de Janeiru. (Část životopisných dat, které jste uvedl, patří jeho spolubratrovi P.ThDr. Josefu Miklíkovi narozenému 1.3.1886 Tlumačově a zemřelému 9.11.1947 na Svaté Hoře.) Vystudoval teologii na řádovém učilišti redemptoristů v Obořišti u Dobříše, kde byl v roce 1920 vysvěcen na kněze. V letech 1925 - 27 studoval na Univerzitě Karlově v Praze filosofii, historii a zeměpis pro středoškolské učitelství. Navštěvoval také Státní archivní školu. Po ukončení studií působil jako kněz v pražské arcidiecézi a současně jako externista vyučoval filosofii, teologii dějin a církevní právo v Obořišti. Angažoval se v různých církevních institucích a přispíval do řady katolických periodik. V letech 1931 - 1948 vydal více než dvacet knih různého žánru. V roce 1937 vyšla jeho kniha "Klíč k dobré literatuře...", která obsahuje Vámi uvedený výrok. Doslovně se zde píše: "Čapek, Karel: Zahradníkův rok. Před touto knihou Karla Čapka není třeba varovati. Patlání se zahrádkou je roztomilá věc".

V roce 1948 emigroval Josef K. Miklík přes Západní Německo a Francii do Španělska. Ve Španělsku pobýval dva roky a mimo jiné zde usiloval o založení českého a slovenského vysílání madridského rozhlasu. Poté odcestoval do Brazílie, kde kromě několika delších či kratších pobytů v Severní Americe a Evropě žil až do své smrti v roce 1966.

Více informací k životu a dílu Josefa Konstantina Miklíka můžete nalézt v níže uvedené literatuře.

Literatura a zdroje:

* RAFAJA, František. Exil a oběť. Josef Konstantin Miklík a Leo Gruber - jejich osudový úděl. In. Osobnost v církvi a politice : čeští a slovenští křesťané ve 20. století. 1. vyd. Brno : Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), 2006. ISBN 80-7325-097-7.

* Spor o smysl českých dějin. sv. 2. 1938-1989. 1. vyd. Praha : Torst, 2006. ISBN 80-7215-292-0.

* MIKLÍK, Josef Konstantin. Klíč k dobré literatuře aneb Seznam knih, knížek a knížeček výborně, dobře neb snažně udělaných téměř obecně žádoucích, užitečných a přístupných myslím čtenářů zdravých, jadrných a nepříliš odborných ... jako vzor ... pro lidi katolické, křesťanské a opravdové ... V Praze : Veřejná katalogická půjčovna knih u Ladislava Kuncíře, 1937. (citace výroku na s. 65)

* Josef Konstantin Miklík a "Klíč k dobré literatuře" / Timotheus Vodička ; Úvodní poznámku (s. 362) napsal František Rafaja

In: Akord. - Roč. 25, 2004/05, č. 7 (březen), s. 362-367. - 2005.

* MED, Jaroslav. Spisovatelé a krize demokracie. In: Česká literatura. - Roč. 56, č. 4 (září), s. 491-507. - 2008.