Josef Jurzet - ověření data narození a úmrtí

Text dotazu

Dobrý den,
obracím se na vás s prosbou o ověření přesnějšího data narození a úmrtí spisovatele Jozefa Jurzeta. .
V MZK jsem našla má dva exempláře knih, kde ale více než jeho jméno a příjmení neověřím. Prosím tedy o bližší údaj, pakliže je to možné, případně o jakékoliv další informace o tomto spisovateli, který žil v 1933-1983.
Děkuji pěkně, Konečná

Odpověď

Vážená paní (…),

základní informace o autorovi naleznete také na Wikipedii, viz https://sk.wikipedia.org/wiki/Jozef_Jurzet. Ve Slovenském biografickém slovníku jsem pak dohledal další podrobnosti k jeho dílu. Uvedeno je zde také datum narození a úmrtí (22. 7. 1933 – 21. 4. 1983).

Měl sestru a dva bratry. Dva roky (1948–1949) navštěvoval střední školu, následně se učil klempířem a krejčím. Od roku 1952 navštěvoval přípravný kurz na vysoké školy.

V letech 1946–1947 žil v Německu, od r. 1948 předsedou městského výboru ČSM, tajemník OV, později skladník a cukrář, kontrolor, hlídač či např. horník.

Literární samouk píšící již od času středoškolského studia, časopisecky publikoval od r. 1951, knižně debutoval sbírkou satirických próz Exponenti a exponáty, ve které kritizoval "pozůstatky burž. životního stylu". Proti byrokratizmu zaměřil svou druhou sbírku ("Člověk - tvor jedinečný"), ve které uplatnil úsečné a úderné kratší žánry s jadrnou slovní zásobou a překvapivou pointou. V obou dílech se projevil jako satirik bojující proti maloměšťákovi v jeho nejrůznějších podobách. V nejlepších humoreskách se zaměřoval na komiku a absurditu všedního dne, jeho satiry získali tragikomický podtón. Po druhé sbírce se ze zdravotních důvodů odmlčel. Spolupracoval s Roháčom, Kult. životom, Slov. pohladmi, Mladou tvorbou, Světom v obrazech, Čs. rozhlasem v Bánské Bystrici a jinými.

Jak vidíte, jedná se o výklad místy tendenční, ale i přesto užitečný.

Použité zdroje

MINÁČ, Vladimír. Slovenský biografický slovník: (od roku 833 do roku 1990). II. sv., E-J. Martin: Matica Slovenská, 1987.