Josef Franta

Text dotazu

Dobrý den,
kde mohu najít podrobné informace o Josefu FRANTOVI ŠUMAVSKÉM (*1796 v Poleňce, +1857 v Praze)?

Odpověď

Dobrý den,

v roce 1975 vyšla tématicky ucelená kniha o životě a díle osobnosti Josefa Franty Šumavského, touto knihou je:

* KAŇÁK, Miloslav. Josef Franta Šumavský : [Životopisná studie s ukázkami z díla]. 1. vyd. Praha : Melantrich, 1975 (Knihovny, které vlastní publikaci:ABA001 [NK ČR Praha] -- prezenčně; BOA001 [Moravská zemská knihovna Brno] -- sign. PK-0073.934; CBA001 [Jihočeská vědecká knihovna České Budějovice]; ZNG001 [Městská knihovna Znojmo] -- sign. SKL 821.162.3(1); ABD005 [PedF UK - Ústřední knihovna Praha] (Souborný katalog ČR: http://sigma.nkp.cz/cze/skc).

(Již v roce 1965 vyšla obdobná práce Miroslava Kaňáka: Josef Franta Šumavský : ze života a díla. 1.vyd.Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1965 -ABD005 [PedF UK - Ústřední knihovna Praha]; ABA001 [NK ČR Praha] -- prezenčně; CBA001 [Jihočeská vědecká knihovna České Budějovice]; LIA001 [Krajská vědecká knihovna Liberec] -- sign. A 52265; ZNG001 [Městská knihovna Znojmo] -- sign. SKL 371 ).

Životopisné údaje tohoto českého pedagoga, spisovatele a slovníkáře naleznete také ve spisu, který byl vydán u příležitosti 70. výročí smrti Jos.Franty Šumavského v srpnu 1927:

* Pamětní spis : Upomínka na slavnost pořádanou pod protektorátem sl. obecní rady Poleně a Polenky u příležitosti 70. výročí úmrtí Jos. Franty-Šumavského a II. sjezdu rodáků a přátel Poleňska 13.-15. srpna 1927. Poleň : Vzdělávací spolek Šumavský, 1928 (Ve fondu NK ČR: sign.54 K 6640 )

O svém mládí vypráví sám J.Franta Šumavský v knize:

* FRANTA ŠUMAVSKÝ, Josef. Mé mládí : Paměti. V Klatovech : Ot. Čermák, 1940 ( ABA001 [NK ČR Praha] sign. 54 H 11110; PNA001 [Studijní a vědecká knihovna Plzeň] -- sign. 912564 ).

Další biografické přehledy naleznete například v publikacích:

* Slovník naučný. Díl devátý. [Š-Vzývání svatých. Část 2, Turosik-Vzývání svatých]. V Praze : I.L. Kober, 1870

* VAVROUŠEK, Bohumil. Literární atlas československý : Obrazová historie naší literatury. [Díl] 1. V Praze ; v Bratislavě : J. Otto, 1932 [spr. 1933]

* Ottův slovník naučný : ilustrovaná encyklopedie obecných vědomostí. 9.díl. V Praze : J. Otto, 1888-1909 (heslo:Franta)

Samotné dílo Josefa Franty Šumavského můžete dohledat v Naskenovaných katalozích NK ČR (KATIF): http://katif.nkp.cz/ , Generální katalog I > Fink - Fž > Frank K-Franz, č. lístku 1064 - 1111, některé spisy je možné dohledat přes Online katalog NK ČR: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc.