Josef Drašnar - Slovo Národa

Text dotazu

Potrebovala by som informácie o Josefovi Drašarovi, ktorý posobil v deníku Slovo národa v rokoch 1945-1948. Bibliografické nebo jiné údaje o jeho posobení, jeho funkciu v rámci tohoto deníku, publikované články.

Odpověď

Vážená paní,

     pokud hledáte články Josefa Drašnara, noviny Slovo národa (Nov.-0182.155) si můžete u nás vypůjčit do Studovny novin a časopisů a prolistovat si je, protože Bibliografický katalog Články v českých časopisech začal vycházet až v roce 1953.

     Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře od Jaroslava Vopravila (1973) uvádí na s. 510, že Josef Drašnar se narodil v roce 1901 ve Žďáru nad Orlicí, působil jako redaktor v Brně, před druhou světovou válkou redigoval časopisy Komár, Kulíšek, Proud, Moravské noviny a Moravskou orlici. Josef Drašnar byl od roku 1945 odpovědným redaktorem Slova národa v Brně (používal šifru: -ar). Ani Národní knihovna v Praze neuvádí ve své autoritní databázi datum jeho úmrtí.

     Slovník odpovědných redaktorů a šéfredaktorů legálního českého denního tisku v letech 1939 až 1945 na s. 31 uvádí, že Josef Drašnar se narodil 9. 12. 1901 ve Žďáru nad Orlicí a zemřel neznámo kdy. Od ledna 1920 do prosince 1924 byl redaktorem Socialistické budoucnosti v Brně. Od března 1925 zastával funkci odpovědného redaktora brněnských týdeníků Proud a Komár. V letech 1926-1938 redigoval dětský časopis Kulíšek. Byl také redaktorem Moravských novin a Moravské orlice, od roku 1933 do září 1939 působil ve funkci odpovědného redaktora Večerní Moravské orlice. 1. 9. 1939 byl v Brně společně s dalšími novináři zajištěn v rámci preventivní zatýkací akce Albrecht der Erste a poté jako rukojmí vězněn v koncentračním táboře Buchenwald. Po návratu počátkem prosince 1940 pracoval v inzertním oddělení Moravských novin a v Moravském nakladatelství. Od 8. 8. 1945 do února 1948 byl odpovědným redaktorem Slova národa v Brně ...; bylo by dobré, kdybyste se do tohoto slovníku podívala (je umístěn pod číslem 070 SLO v přízemí na půjčovně), protože zde jsou i odkazy na další prameny o Josefu Drašnarovi.

S pozdravem
Eva Kmoníčková
Oddělení informačních služeb
Úsek Humanitní studovny
MZK Brno.