Josef Čapek: Povídání o pejskovi a kočičce (1. vydání)

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda není možné zjistit, který den bylo vydáno poprvé "Povídání o pejskovi a kočičce" od Josefa Čapka.

Odpověď

Dobrý den, na základě informací z lístkového katalogu Národní knihovny, v němž jsou evidovány povinné výtisky, a Lexikonu české literatury jsme zjistili, že kniha Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce byla poprvé vydána v roce 1929.

Povídání o pejskovi a kočičce : Jak spolu hospodařili a ještě o všelijakých jiných věcech / Pro děti napsal a nakreslil Josef Čapek. -- [Praha] : Dr. O. Štorch-Marien, 1929.

Prameny:
Generální katalog I.: http://katif.nkp.cz/

Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce / redigoval Vladimír Forst ... [et al.]. -- 1. vyd.. -- Praha : Academia, 1985-2008.

Dotaz:

Dobrý den,  děkuji za odpověď, rok jsem našla také. Přesné datum tedy zjistit nejde?

Odpověď:

Dobrý den, přesné datum jsme nedohledali, ale je možné určit, kdy kniha přibližně vyšla jaksi nepřímo. Z týdeníku Rozpravy Aventina, který vydával stejný nakladatel, jenž poprvé vydal Povídání o pejskovi a kočičce, lze vyčíst první zmínku o této knize, protože si v těchto listech nakladatel dělal reklamu pro své knihy. Poprvé je v Rozpravách Aventina o knize zmínka 5. prosince 1929, i s krátkou recenzí, a do rubriky Aventinské novinky je kniha aktualizována o týden později, tedy 12. prosince 1929. Z toho lze poměrně jistě usuzovat, že kniha vyšla na přelomu listopadu a prosince 1929.