Jméno Vazač v Berní rule

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda se v Berní rule vyskytuje příjmení Vazač v obci Dědovice nebo v okolí, panství Drhovle, kraj Prácheňský. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
Berní rula - kraj Prácheňský neuvádí v obci Dědovice žádnou osobu se jménem Vazač. Toto příjmení je ovšem v Prácheňském kraji zaznamenáno ve zmiňovaném dokumentu dvakrát.  Ani v jednom z případů se ovšem nejedná o blízkou obec k obci Dědovice.
V obci Stříbrné Hory (u Klatov) žil Šimon Vazač, zahradník a ve Volyni řezník Václav Vazač.

V rejstříku k berní rule jsou zmíněné ještě dvě osoby s příjmením Vazač. Jedna z nich, Adam Vazač, žila v Lišné (u Zbirohu, kraj Podbrdsko). Druhou osobou s tímto příjmením je Anna Vazačová ze Sobotky (kraj Mladoboleslavsko).

Použitá literatura:
* HAAS, Antonín, ed. Berní rula. 27, 1. díl, Kraj Prácheňský. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1954. 443 s.
* ČERVENÝ, Václav, ed. a ČERVENÁ, Jarmila, ed. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. 2 sv. ISBN 80-7277-058-6.