jméno Spytihněv

Text dotazu

Dobry den,jak prosím vzniklo slovo/jméno/Spytihněv

Odpověď

Dobrý den,

křestní jméno Spytihněv je české jméno slovanského původu a nejasného významu. Někdy je toto jméno vykládáno jako "marně se hněvající"(staroslověnské spyti - "nadarmo") nebo "náchylný k hněvu", popř. i "tichý, klidný"(v tomto významu se považuje za obdobu latinského jména Tranquillin).

Zdroj:

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? 4., přeprac. a dopl.vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.