jméno skladatele a název budovatelské písně z období 1955-1959

Text dotazu

\"Modré a bílé průvody mužů a žen, červené šátečky pionýrů, mladý je ten, kdo bojuje za šťastný život s armádou míru, mladý je básník, jenž zpívá pro mladé, mladá je píseň holubička čistá, všichni jsme mladí měšťácký Západe, mladý je každý komunista..\"

Můžete,prosím,sdělit název písně a jméno skladatele?

Odpověď

Dobrý den,

píseň, kterou máte na mysli, se jmenuje Všichni jsme mladí, autorem textu je Vítězslav Nezval a hudbu složil Ludvík Podéšť. Píseň vznikla ve spolupráci autora s brněnskou Radostí, souborem JAMU. Zpěvnost a vřelost, optimismus a nový výraz jsou charakteristické rysy této písně, jež se stala velmi rozšířenou a oblíbenou v souborech lidové tvořivosti.

Informace jsme získali z publikace:
Český revoluční zpěvník: vybrané revoluční, lidové, dělnické a budovatelské písně od dob nejstarších až po dobu současnou. Sestavili Vladimír Karbusický a Jaroslav Vanický. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1953.

Text písně je pouze výňatek z básně od Vítězslava Nezvala s názvem STM 1950.
Celý text básně naleznete např. ve sborníku Dál nad námi plá rudá vlajka čistá. Praha: Naše vojsko, 1952 nebo na internetu v elektronické encyklopedii Wikipedia, http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%ADt%C4%9Bzslav_Nezval .