jméno Sirgan

Text dotazu

Dobrý den, v jedné knize jsem natrefila na staronorské ženské jméno Sirgan; zaujalo mne, bohužel jsem nikde na Internetu nedohledala nic o něm, ani původ - výsledky se týkaly pouze jména Sirgan jako stále užívaného příjmení. Podařilo by se najít o něm něco aspoň v literatuře? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel ani my jsme nebyli při pátrání po vysvětlení a původu staronorského jména Sirgan úspěšnější. V Národní knihovně ČR máme k danému tématu pouze velmi omezené množství zdrojů. Jméno Sirgan není v těchto zdrojích uvedeno.

Jediným alespoň částečně podobným jménem, které je v souvislosti s norským a severským prostředím uváděno, je ženské jméno Sigrún. - viz níže:

"Sigrún (severogerm.) - dcera krále Högniho. Valkýra, kterou si vzal za manželku hrdina Helgi, syn krále Sigmunda a Borghildy, poté, co zabil v bitvě u Frekasteinu (Vlčí skály) krále Hödbrodda. Sigrún měla svou družinu "štítonosných panen", které lze přirovnat k amazonkám a valkýrám zároveň a které Helgimu v bitvě s králem Hödbroddem zdatně pomáhaly."

(Encyklopedie mytologie germánských a severských národů)

SIGRÚN

GENDER: Feminine

USAGE: Ancient Scandinavian, Norse Mythology, Icelandic Meaning & History Derived from the Old Norse elements sigr "victory" and rún "secret". This was the name of a Valkyrie in Norse legend.

(http://www.behindthename.com/names/origin/old-norse )

Sigrún is the name of a Valkyrie, the reborn Svafa. She is the daughter of Hǫgni and in love with the hero Helgi Hundingsbana. After her death she will be reborn as Kára [4] [5] (http://www.nordicnames.de/wiki/Category:Old_Norse_Names )

Jméno Sirgan je ve zdrojích zmiňováno ve většině případů pouze ve spojitosti s perským městem Kerman (Kirman).

Použité zdroje:

* VLČKOVÁ, Jitka. Encyklopedie mytologie germánských a severských národů. 1. vyd. Praha: Libri, 1999. 255 s. ISBN 80-85983-91-5.

* ZEMAN, Jiří. Výslovnost a skloňování cizích osobních jmen v češtině. 2., Severská osobní jména (dánština, faerština, finština, islandština, norština, švédština). Hradec Králové: Gaudeamus, 2000. 180 s. ISBN 80-7041-963-6.

Prostřednictvím služby Ptejte se knihovny se můžete zkusit obrátit ještě na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Do služby je zapojeno několik knihoven Filozofické fakulty UK, které by mohly disponovat obsáhlejšími zdroji k tématu : http://www.ff.cuni.cz/2014/02/ptejte-se-knihovny/