Jméno Nikola

Text dotazu

Přesná formulace dotazu: chtěla bych se dozvědět všechno o svém jméně.

Odpověď

Dobrý den,

O původu jména Nikola se už v rámci služby Ptejte se knihovny psalo (https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/puvod-jmena-nikola). Osobní  jméno Nikola je přejato z francouzštiny, ale pochází z řečtiny. Jedná se vlastně o jednu z variant jména Mikuláš či Níkoláos, jak zní původní tvar. Znamená „vítězný v lidu, vítěz(ka) nad lidem, vítězný lid“.

Další používané varianty tohoto jména jsou: Nikol, Nikoleta, Nikita, Nicol, Nicola, Nicole,  starší česká podoba jména je Mikuláška. Domácká podoba jména: Nikča, Niki, Nik, Nikuš, Nikuška, Nikouš, Nikoušek, Nina, Nikýsek, Nikoloušek, Nikoletka, Nikol a Nikoleta. Svátek připadá na 20. listopad.

Ženskou podobu jména Nikola nosí celkem 31935 obyvatel České republiky (údaj z roku 2009) a je tak na 49. místě co do četnosti. Další varianty jsou v ČR méně časté. Jméno Nikola má i mužskou variantu, kterou nosí 1008 lidí.

Literatura:

KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude Vaše dítě jmenovat? 3. dopl. a přeprac. vyd. Praha : Academia, 2001, s. 273. ISBN 80-200-0775-X.

Jménu se věnuje také internetová encyklopedie – wikipedie na adrese: http://cs.wikipedia.org/wiki/Nikola

Četnost jmen a příjmení naleznete na stránkách Kde Jsme (údaje podle statistik Ministerstva vnitra ČR): https://www.kdejsme.cz/

Více se o jménu a jeho variantách můžete dozvědět v knize

ALTMAN, Robert. Osud podle jména. Brno : Centa, 2005, s. 745-753. ISBN 80-86785-05-X.