Jméno Isabell

Text dotazu

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, zda je povolené u nás v ČR mít jméno pro holčičku Isabell ?! Děkuji předem za odpověď. Na shledanou

Odpověď

Dobrý den,

v knize "Jak se bude vaše dítě jmenovat" od Miloslavy Knappové, která je soudní znalkyní pro ověřování podob jmen a příjmení, je uvedeno:

"...zapisují se jména základní, spisovné podoby pravopisně doložených, existujících jmen. Nelze zapsat jména zkomolená, zdrobnělá a domácká. Z citace matričního zákona vyplývá, že do matriční knihy lze zapsat i takové jméno, které je v jiném než českém jazyce, tj. cizojazyčné podoby jména. Mohou to být jednak cizí podoby jména v češtině užívaného, tj. zapisuje se nejen Jiří, ale je možné matričně zapsat i anglickou podobu George apod. Dále je možné zvolit pro zápis do matriky i jazykově ověřenou základní podobu cizího jména, které nemá v češtině obdobu (např. byla zapsané albánské ženské jméno Drita)."

U nás známe podobu jména Izabela, Isabela; v anglicky mluvících zemích je však využíváno jméno Isabel(la), Isabell(e) a Is(o)bel.

Na základě výše uvedeného by tedy mělo být možné zapsat do matriky jméno Isabell.

Každopádně Vám doporučujeme zajít na matriku v místě Vašeho bydliště a zeptat se i zde - pracovníci by Vám měli dát jednoznačnou odpověď.

Použité zdroje

KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?: původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář: informace o jménech afrických a asijských. Vyd. 5., přeprac. a dopl. Praha: Academia, 2010. 783 s. ISBN 978-80-200-1888-5. Dostupné také z: http://eknihy.nkp.cz/[…]/uuid:e3fd7f62-e38d-11e0-bfc3-001e4ff27ac1.