Jméno Boženy Němcové

Text dotazu

Dobrý den,
můžete mi prosím zjistit, proč se Božena Němcová přejmenovala z Barbory na Boženu?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
podle několika tištěných zdrojů se Barbora Panklová, provdaná Němcová, podepsala Božena Němcová pod báseň Českým ženám v čísle 27. Květů ze dne 5.
dubna 1843. Báseň uveřejnil J.K.Tyl a "...Němcová rázem touto první básní tiskem vydanou na sebe obrátila pozornost. Že si zvolila jméno Božena, kteréž do smrti své podržela, jinak na pracích svých se nepodepisujíc, a pod kterýmž známa...má původ svůj ve zvyku od Jos. Liboslava Zieglera zavedeném na oživení citu vlasteneckého a rozšíření jmen národních. Obyčejně dávali si vlastenci a vlastenky jména taková, jež nejlépe slušela povaze jejich.
Němcové se "Božena" mohla libiti už dle opravdu zbožné povahy její."
Citováno z: VÁVRA, Vincenc V. Božena Němcová. Praha: J. Otty, [1895]. S.
52-53.