Jmenná katalogizace

Text dotazu

Dobry den, chtela bych se zeptat na zapsani konference dle pravidel AACR2R. Pokud konference neni zapsana v bazi narodnich autorit, nevim, jaka mam zvolit pocatecni pismena. Jaka je praxe?
Např. 13th Conference on Upper Tertiary nebo Conference Lithic raw materials in prehistoric time and in the Middle Ages of Czechoslovakia Predem dekuji za odpoved.

Odpověď

Dobry den, Vas dotaz patri svym charakterem spise do oblasti katalogizacni politiky (viz http://katdotaz.nkp.cz/ ). A take se tyka zakladnich znalosti AACR2 (skoleni AACR2 poradaji cas od casu v NK ci nektere krajske knihovne). V zasade se da na Vas dotaz odpovedet nasledovne:
pokud se autoritni forma nazvu konference nebo korporace uvadi v anglictine, voli se velka pocatecni pismena (s vyjimkou predlozek a mluvnickych clenu) - viz priklady k 24.7 AACR2R (castecne se tomuto problemu venuje dotaz c.196 v "Dotazech ke katalogizaci" - viz link vyse).
Pozor! Do zahlaví nelze uvest formu nazvu "13th Conference on Upper Tertiary" (viz 24.7A4 AACR2R), spravne bude "Conference on Upper Tertiary" - poradi konference a dalsi udaje se zapisi do prislusnych podpoli formatu(UNIMARC ci MARC21).