jména Pačes, Hälbig, Mandel

Text dotazu

Prosím o sdělení významu a původu jména Pačes,Hälbig, Mandel.

Odpověď

Příjmení Pačes pochází od slova pačesy = vlákna získaná při česání lnu, též vlasy. V některých případech je jméno odovozováno i od osobního jména Pačeslav (pač je 2. stupeň od přídavného jména paký = silný).
Podle údajů Ministerstva vnitra ČR se toto příjmení co do četnosti nachází na 2405. místě. Jeho nositeli bylo k 1.4. 2004 332 občanů v České republice.

Hälbig pochází z německého slova Hälbing = půlgroš Podle údajů Ministerstva vnitra ČR se toto příjmení co do četnosti nachází na 224455. místě. Jeho nositeli bylo k 1.4. 2004 23 občanů v České republice.

Příjmení Mandel vzniklo ze slova obecného významu mandel = 15 kusů. Mandel také znamenalo seskupení snopů na poli. V německém nářečí značilo slovo mandel mužíka. U rodin židovského původu je jméno Mandel odvozeno od jména Emanuel.
Podle údajů Ministerstva vnitra ČR se toto příjmení co do četnosti nachází na 26085. místě. Jeho nositeli bylo k 1.4. 2004 21 občanů v České republice.

Informace jsme čerpali z:
MOLDANOVÁ. Dobroslava. Naše příjmení. 2. vyd. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.