Jízda automobilem

Text dotazu

V době před druhou světovou válkou se u nás jezdilo
vlevo, stejně jako v Anglii. Jak se v této době jezdilo v jiných částech
Evropy, např. ve Francii nebo v Rusku? A jak tomu bylo na samém počátku
století, ještě před první světovou válkou? Děkuji

Odpověď

Dobry den,
odpoved na Vasi otazku se nabizi  v clanku CIZEK, Vladimir. Vpravo, nebo vlevo?  Lide a zeme, 1991, roc. 40, c.4,  s.206 - 207.

Cituji: "Dnesni pravidla pro jizdu mela svuj pocatek ve stredoveku....Po prave strane vozovky jezdi tri z peti nejlidnatejsich zemi sveta . SSSR, USA a Cina. ... " Z clanku dale vyplyva, ze i ve Francii se jezdilo vpravo a to jiz od 18.stoleti. "...Mnoho jinych narodu zmenilo stranu, po ktere se jezdi, z leve na pravou. V Rusku k tomu doslo za carske vlady, ...v Cine byla zmena v roce 1946. Nikoli vsak v Britanii....Proc si Britove udrzeli levou stranu? ...britske nakladni vozy z 18. a 19. stoleti...mely vpredu sedacku pro vozku. Ten sedel na prave strane vozu, aby svou pravackou mohl lepe ovladat dlouhy bic...Jinde vsak ke zmenam doslo. V roce 1928 preslo na pravostranny provoz Portugalsko kvuli vpravo jezdicim sousednim zemim, Rakousko v roce 1938 po pripojeni k vpravo jezdicimu Nemecku..."

Elektronicka sbirka zakonu ASPI obsahuje napr. Vladni narizeni c. 242/1939 Sb. aj., ktere se zabyva jizdou vpravo, dale napr. RP05/39, z nehoz pro zajimavost cituji:
NARIZENI
o zavedeni jizdy vpravo v Cechach a na Morave ze dne 15. brezna 1939 V uzemich postavenych pod ochranu nemeckeho vojska plati predpisy poulicni dopravy ve smyslu jizdy vpravo Proto se musi zvlaste jezdit na prave strane jizdni drahy vpravo, vyhybati se vpravo a predhoniti vlevo.
V Berline dne 15.brezna 1939.
Vrchni velitel nemecke armady
von Brauchitsch

Rozdily v pravidlech silnicniho provozu se zabyvaji napr. nasledujici odkazy na internetu:

http://magazin.automix.centrum.cz/dovolena.phtml?cnt=v%259Aechny&info=2
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pravidla_silni%C4%8Dn%C3%ADho_provozu

Informace k Vami sledovane problematice by mohlo mit i Ministerstvo dopravy http://www.mdcr.cz/cs/default.htm  nebo Knihovna Narodniho technickeho muzea http://www.ntm.cz/cs/knihovna.