Jiří Šotola - báseň

Text dotazu

Pěkný den,

hledám jednu báseň, resp. knížku, kde lze báseň od tohoto autora najít. Bohužel mám jen pár indícií a v knihkupectvích je výběr knížek od tohoto autora minimální.

Mělo by se jednat o báseň, ve které by v závěru měla být zmínka o pěších ptácích a člověku s křídly. Je možné zjistit o jakou báseň jde a v jaké knížce ji najít?

Odpověď

Dobrý den,

      v roce 1981 vydala Dilia Šotolovu hru Pěší ptáci (máme ji na signatuře:
4-0843.071), která končí představami o komediantech chodících po provaze, kteří
nespadnou, protože mají křídla a končí větou: "Člověk je pěší pták". -
Podobenství o křídlech používá Šotola ve svých básních častěji, např. ve sbírce
Hvězda Ypsilon (Praha 1964, signatura:
PK-A-0009.145) mluví o křídlech v básni Tři básně na dopisním papíře a také v
básni Na smrt Antonína Bendy.
      Většina básnických sbírek Jiřího Šotoly byla vydána v 50. a 60. letech,
takže je v běžném knihkupectví neseženete, jenom v antikvariátě nebo v
knihovně. V Brně si je můžete vypůjčit buď v naší knihovně nebo v Knihovně
Jiřího Mahena.