Jinoch

Text dotazu

Dobrý den, zajímá mne, zda je nějak pevně časově ohraničen termín "jinoch". Vím, že jde o mladíka, nicméně bych to potřeboval určit přesněji. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

v dnešní době je slovo jinoch spíš archaický výraz. V rozdělení vývojových období lidského života se tento termín již nevyskytuje. Nyní bychom nejspíš užili pro toto období název doznívající puberta a začátek adolescence (emocionální nestálost vůči okolí, podrážděnost, rozpory a konflikty, odmítání autority

vyhraňování zájmů,  prohlubování problémů, pokračuje období 2. vzdoru, rozdílné názory generací,…)

Otázkou vývoje lidského života se zabýval už Jan Amos Komenský. Jako první se pokusil o periodizaci vývoje jedince:

dítě – od 1 roku do 7 let

pachole – od 7. roku do 14 let

jinoch – od 21 let do 28 let

muž – od 28 let do 35 let

starý muž – od 35 let do 42 let

kmet – od 42 let a výše

Nynější uznávaná vývojová stádia:

1) prenatální období (- 9 měsíců - do narození) 2) rané dětství (0-3 roky) a) novorozenec 0 – 1 měsíc b) kojenec 1 měsíc – 1 rok c) batole 1 – 3 roky 3) předškolní věk (3-6) 4) mladší školní věk (6-11/12) 5) dospívání (11/12-20/22) a) puberta 11/12 – 15/16 b) adolescence 15/16 – 20/22 6) dospělost (20/22-65) a) raná 20/22 – 30 b) střední 30 – 40/45 c) pozdní 40/45 – 65 7) stáří (nad 65)

Volně čerpáno z: http://www.unium.cz/materialy/0/0/vyvoj-lidskeho-zivota-m18116-p3.html

Podle Lva Nikolajeviče Tolstého, který napsal knihu Dětství, chlapectví, jinošství (Praha: Odeon, 1984), jinochem se stal hlavní hrdina v šestnáctém roce svého života, byl to začátek mládí. Hoch se přerodil v jinocha, zahleděného do sebe, do drobných radostí, žalů a zmatků a nepozorovaně se připravuje na ponenáhlý duševní přerod již tušeného mužství.

V knize Radostné dětství v kapitole Jinošství a panenství autoři píší: „prvním krokem ke specifickému vztahu prostředí a vychovatele k dospívajícímu bylo určení, uchopení a pojmenování životního období, v němž dítě přestává být dítětem a není ještě dospělým. Ještě na prahu druhé poloviny 19. století se období od šestnácti do čtyřiadvaceti let u chlapců a od čtrnácti do dvaceti u děvčat označovalo jako „věk panický“.  Osmý díl Ottova slovníku naučného z roku 1894 zná pojem „jinošství“. Určuje je jako „období ve vývoji mladého člověka od počínající puberty asi do 19. – 22. roku“...

Zdroj: LENDEROVÁ, Milena, RÝDL, Karel. Radostné dětství? Dítě v Čechách devatenáctého století. Praha – Litomyšl: Paseka – Fénix, 2006.