jihočeské kopce

Text dotazu

Dobrý den,
zajímá mě původ a význam názvů dvou kopců v okolí Českých Budějovic - Kleť a Kluk. Děkuji za odpověď. popř. za radu, kde bych mohla informace dohledat.

Odpověď

Dobrý den,

Kleť je název ženského rodu, je to hora se skalnatým vrcholem (1083 m), nejvyšší v Blanenském lese, severozápadně od Českého Krumlova. - První historické zmínky o ní pocházejí z 2. pol. 13. stol. (1263 mons Nakletti "hora Na Kleti"). Jméno má snad původ od staročeského klět' (žen.) "bouda, komůrka, sklep, zemljanka" - asi podle nějaké podzemní skrýše. Z dokladu zapsaného latinsky r. 1318 (mons Naclati) bylo by možno usuzovat i na původ oronyma* v staročeském klat' "hrot, špice".

* (Oronymum je vlastní jméno tvaru vertikální členitosti zemského povrchu, např. hory, kopce, vrcholu, pohoří či horského masivu, vrchoviny, vysočiny, údolí, rokle, strže, propasti, nížiny, sedla, plošiny, jeskyně a podobně. Oronymum je typ toponyma, vlastního jména místního.)

Zdroj: LUTTERER, Ivan a kol. Zeměpisná jména Československa. Slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje. Praha: Mladá fronta, 1982.

Kluk, hora a les nad Křemží u Budějovic, zmínky v roce 1375, 1383.

Kleť, na Kleti, na Klati, nejvyšší vrchol Blanenského lesa, tak v l. 1263 - 1318 jmenovaný. Když jméno to zapomenuto, říkávalo se Krasletínská hora (po vsi Krasletínu), z čehož si Němci udělali (myslíce na něco krásného) název Schöninger.

Krásetín, Krasletín - ves u Křemže

Zdroj: SEDLÁČEK, August. Místopisný slovník historický Království českého. Praha: Argo, 1998.

Kleť je nejvyšší horou (1083 m) Blanenského lesa, severozápadně od Českého  Krumlova. - První historické zmínky o ní pocházejí z 2. poloviny 13. století (1263 mons Nakletti 'hora na kleti')...

Ve prospěch výkladu klat' 'hrot, špice' hovoří i podoba této hory: "Při okrajích mírně klenuté vrcholové části hory vystupují četné skalní bloky." (Zeměpisný lexikon ČSR. Hory a nížiny. 1987, s. 270.)

Zdroj: Pomístní jména v Čechách. O čem vypovídají jména polí, luk, lesů, hor, vod a cest. Praha: Academia, 1995.

První písemná zmínka o jménu této hory pochází z roku 1263, kdy je uváděna jako mons Nakletti, další záznam z roku 1318 ji zmiňuje jako mons Naclati. Z těchto dokladů se usuzuje na původ jména ze staročeského slova klětЬ ve významu bouda, komůrka, sklep zřejmě podle nějaké skalní skrýše a nebo ze staročeského slova klatЬ ve významu hrot, špice. Německý název Schöninger vznikl překladem z pojmenování Krasletínská hora (po blízké vsi Krasetín - dříve Krasletín), neboť verschönen znamená krášlit (krasliti).

Zdroj: Wikipedie