Ježíš z Nazareta

Text dotazu

Sháním odbornou literaturu o životě, díle, smrti a
vzkříšení Ježíše z Nazareta, napsanou nebo přeleženou do českého, případně
slovenského jazyka, včetně literaturu o Turínském plátnu. Velmi mě též
zajímá zda bylo přeloženo do českého jazyka dílo: Židovské starožitnosti;
Josephus Flavius. Lze tuto literaturu vypujčit v Národní knihovně? Děkuji
za zodpovězení svých dotazů

Odpověď

Dobrý den,

ve fondu NK ČR je poměrně hodně publikací, které se věnují postavě Ježíše z Nazaretu, výběrově Vám uvádíme:

* CHARLESWORTH, James H. Ježíš a svitky od Mrtvého moře. Vyd. 1.. Praha : Vyšehrad, 2000. 389 s. ISBN 80-7021-261-6.

* Ježíš Kristus : Bůh, nebo stvořená bytost? [Napsal Otto Vítek]. Vyd. 1.. Praha : Advent-Orion, 1997. 31 s. ISBN 80-7172-123-9.

* BOUGAUD, Msgre Emil. Ježíš Kristus : Důkaz jeho božství. Z francouzského originálu přeložil ThDr. Ant. Melka. Třetí vydání. Vimperk : Národní správa J. Steinbrener, 1947. 163 s.

* POKORNÝ, Petr. Ježíš Nazaretský : historický obraz a jeho interpretace. 1. vyd.. Praha : OIKOYMENH, 2005. 174 s. ISBN 80-7298-135-8.

* GNILKA, Joachim. Ježíš Nazaretský - poselství a historie. Vyd. 1.. Praha : Vyšehrad, 2001. 293 s. ISBN 80-7021-534-8.

* BROWN, Raymond E. Ježíš v pohledu Nového zákona : úvod do christologie. Vyd. 1.. Praha : Vyšehrad, 1998. 260 s. ISBN 80-7021-228-4.

* HOLTZ, Tarugott. Ježíš z Nazareta. 1. vyd.. Praha : Vyšehrad, 1991. 156 s. ISBN 80-7021-099-0.

* KOSIDOWSKI, Zenon. Na počátku bylo slovo. 1. vyd.. Praha : Práce, 1992. 489 s. ISBN 80-208-0118-9.

* KESSLER, Hans. Zmrtvýchvstání Ukřižovaného : střed a měřítko křesťanské víry. Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 1998. 46 s. ISBN 80-7192-634-5.

* MARGUERAT, Daniel. Člověk z Nazaretu : (co dnes vlastně víme o Ježíšovi). 2. vyd.. Jihlava : Mlýn, 2004. 117 s. ISBN 80-86498-06-9.

* MESSORI, Vittorio. Hypotézy o Ježíšovi. 1. vyd.. Praha : Portál, 1994. 207 s. ISBN 80-85282-53-4.

* FUNDA, Otakar A. Ježíš a mýtus o Kristu. Vyd. 1.. Praha : Karolinum, 2007. 366 s. ISBN 978-80-246-1276-8.

* HELMENIAK, Daniel A. Ježíš Kristus : kým byl, je doopravdy. Vyd. 1.. Praha : Práh, 2004. 324 s. ISBN 80-7252-105-5.

* PORTER, J.R. Život Ježíše Krista : Ježíš historie, Kristus víry. Vyd. 1.. V Praze : Euromedia Group - Knižní klub, 1999. 240 s. ISBN 80-242-0046-5.

Tématem Turínského plátna se zabývají např. tyto publikace:

* KERSTEN, Holger. Manipulace s Bohem. Vyd. 1.. Liberec : Dialog, 1998. 234 s. ISBN 80-86218-05-8

* ŽÁK, Miroslav. Tajemství Turínského plátna. Vyd. 3.. [Praha] : Chvojkovo nakladatelství, 1998. 75 s. ISBN 80-86183-04-1

* HAJDUK, Anton. Turínske plátno. 1. vyd.. Bratislava : Q 111, 1991. 92 s.

* DACÍK,. Tomáš. Turínské plátno ve světle vědy. Brno : CERM, 1999. 18 s. ISBN 80-7204-122-3.

* FANTIŠ, Alfréd. Záhada turínského plátna : příběh smrti ukřižovaného. 2., dopl. a přeprac. vyd.. Brno : MOBA, 2000. 207 s. ISBN 80-243-0158-X

* GRUBER, E.R. Záhady Boží. Vyd. 1.. Liberec : Dialog, 1997. 251 s. ISBN 80-238-1134-7.

Všechny uvedené publikace jsou dostupné ve fondu NK ČR, jejich záznam dohledávate spolu s nabídkou objednání titulů v elektronickém katalogu NKC http://sigma.nkp.cz/F/ . Pokud ještě nejste čtenářkou NK ČR, podmínky registrace spolu s podrobnějšími informacemi o výpůjčkách naleznete na adrese http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Jak_to_tady_chodi&submenu3=98 .

Další knihy můžete vyhledat prostřednictvím zmiňovaného katalogu NKC, popř. Souborného katalohu ČR- zde naleznete záznamy knihy ve fondech dalších českých knihoven. Na adrese http://sigma.nkp.cz/F/  je také dostupná báze Česká národní bibliografie, záznamy by však měly být s NKC shodné vzhledem k povinnému výtisku, který NK ČR dostává. Při vyhledávání můžete zadat do pole předmětových hesel např. Ježíš Nazaretský- zobrazí se Vám ovšem několik set záznamů, doporučovali bychom Vám následně využít polí "filtrovat a zpřesnit". Dotaz můžete také blíže specifikovat zadáním více slov do pole Kombinace slov z různých údajů, např. Ježíš Nazaretský studie.

Český překlad Židovských starožitností od Josepha Flavia jsme bohužel nikde nenalezli (při vyhledávání jsme použili NKC, SKC, ČNB a JIB- www.jib.cz ). V knize FLAVIUS, Josephus. O starobylosti Židů : (odpověď Apiónovi). [podle kritického vydání z řečtiny a latiny přeložila Růžena Dostálová]. 1. vyd.. Praha : Odeon, 1998. 146 s. ISBN 80-207-0563-5 je na straně 147 poznámka: "Lze očekávat i český překlad nejrozsáhlejšího Josefova díla. Židovských starožitností, jejich dvacet knih je dosud plně nevyčerpanou pokladnicí..."

Jak je patrné, do té doby nebyl ještě český překlad pořízen a bohužel není ani dnes.