jezero, Jizera, Isar, Isere (etymologie)

Text dotazu

Měl bych dotaz, zda spolu souvisí nějak české obecné podstatné jméno jezero a vlastní jména Jizera, Isar, Isere(ve Francii první e je s opačnám axánem).

Odpověď

Dobrý den, všechny názvy řek, které jste vypsal, mají stejný etymologický původ. O daném původu se píše v knize Zeměpisná jména Československa toto: " Jizera - (...)Primární je jméno řeky; ačkoli je doloženo teprve r.1297 (flumen Gizera), je zcela bezpečně již předslovanské (Slované je germánským prostřednictvím přejali od Keltů). Má původ v ide.kořeni * eis/-ois-/*is- "bystře proudit, prudce se pohybovat" - šlo tedy o řeku bystrou (srov. Bystřice). Téhož původu je řada říčních jmen v dalších zemích Evropy, kde kdysi žili Keltové (např. Isere ve Francii, Isar v Bavorsku, Ijzer v Nizozemsku, Aire (z Isara) v Británii aj.). Jméno Jizera patří k praevropské vrstvě hydronym."
O "jezeru" hovoří etymologické slovníky jako o všeslovanském slově, jež bylo odvozeno od slova jez. Znamenalo původně nádrž vody vytvořenou jezem.

Odborné etymologické srovnání Vám ovšem poskytnou pracovníci jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna

Zdroje:
MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. 3. vyd. z roku 1971.
Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1 (váz.)

HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem ke slovům kulturním a cizím. Praha : SPN, 1978

LUTTERER, Ivan. Zeměpisná jména Československa : slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje. 1. vyd. Praha : Mladá fronta, 1982. str.138.