jednotka kVA

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat jak se správně převádí jednotka kVA na VA. Pokud je napsáno na transformátoru 250kVA - znamenáto, že při napětí 250kV lze odebírat proud 1A nebo 1kA. Předem děkuji, s pozdravem.

Odpověď

Dobrý den, předpona kilo- obecně znamená, že při převodu na základní jednotku je nutné uvedený číselný údaj vynásobit jedním tisícem. Např. 22 kV (kilovoltů) = 22 x 1000 V = 22 000 V (voltů). Vysvětlení dalších předpon naleznete např. na http://www.prevod.cz/index.php?str=590#nas.

VA (voltampér) je  jednotkou zdánlivého výkonu (S),  využívá se jen v elektrotechnice.  Zdánlivý výkon (S) je určen součinem efektivních hodnot napětí (U) a proudu (I), neboli platí S = U x I (VA; V, A). Tento vzorec se využívá pro výpočet výkonu střídavého proudu v obvodech, které  mají nejen činný, ale i indukční odpor, tedy pro výpočet výkonu elektromotorů, transformátorů a jiných spotřebičů s cívkami. U jednofázového střídavého proudu rozeznáváme tři druhy výkonu, a to zdánlivý výkon S, činný výkon P a jalový výkon Q. Domníváme se, že dle tohoto vzorce můžete vypočítat i Vámi uvedený příklad.

Vzhledem k tomu, že nejsme v této oblasti odborníky, doporučili bychom Vám též prostudovat specializované stránky FyzWeb (http://fyzweb.cz/novinky/index.php), které obsahují i Odpovědnu (http://fyzweb.cz/odpovedna/index.php). Obdobně jako u Ptejte se knihovny, i zde jsou jednotlivé otázky archivovány a je možné v nich vyhledávat.

použité zdroje:

* KAPLER, Ivan. Míry, jednotky, veličiny. Ostrava : Repronis, 2000. 101 s. ISBN 80-86122-43-3.
* OPAVA, Zdeněk. Elektřina kolem nás. Praha : Albatros, 1985. 336 s.