jednota myšlení a bytí, Parmenides

Text dotazu

Dobrý den, nemohu nikde nalézt kdo výslovně artikuloval jednotu myšlení a bytí. prosím vás o pomoc se jménem onoho člověka. děkuji vám mnohokráte

Odpověď

Dobrý den, jednota myšlení a bytí se nejvýrazněji objevuje ve filosofii Parmenida (okolo 540 - 465 př.Kr.) a Georga Wilhelma Friedricha Hegela (1770 - 1831).
Z Parmenidova díla se dochovaly pouze zlomky naučné básně O přírodě, ve které je líčena cesta z říše noci k bohyni v zemi světla (pravdě). Postaveny zde jsou proti sobě pravda a vědění proti zdání a pouhému mínění. Pravého vědění se dosahuje podle Parmenida čistým rozumovým poznáním. To ukazuje, že může být jen bytí a nikoliv nejsoucno. Protože jsoucno vyplňuje všechno, je i myšlení součástí bytí. Myšlení je totožné s bytím.
Více se můžete o Parmenidově filosofii dočíst např. v knize:
* KIRK, G. S. Předsókratovští filosofové : kritické dějiny s vybranými texty. 1.vyd. Praha : OIKOYMENH, 2004. ISBN 80-7298-110-2 (váz.)

Díla Georga Wilhelma Friedricha Hegela patří k nejobtížnějším filosofickým textům. Tezi jednoty myšlení a bytí tohoto myslitele zjednodušeně přibližuje Filozofický slovník: "Pro Hegla je kategorie bytí počátečním stupněm ve vývoji absolutní ideje a na konci jejího vývoje stojí absolutní duch jako konkrétní, poslední a nejvyšší pravda všeho bytí. Protože vývoj ideje je pro Hegla vývojem bytí a myslícího poznání v jednom, bytí a myšlení v jeho filozofii se shoduje."
(Filozofický slovník. A-N. 1. vyd. Praha : Svoboda, 1985. s.92.) Dílo G.W.F.
Hegla a knihy o jeho filosofii:
* HEGEL, Georg Wilhelm Friedrich. Fenomenologie ducha. 1. vyd. Praha : ČSAV, 1960.
* HEGEL, Georg Wilhelm Friedrich. Malá logika : encyklopedie filozofických věd, 1. díl. 1. vyd. Praha : Svoboda, 1992. ISBN 80-205-0153-3.
* BENYOVSZKY, Ladislav. Problém bytí v Hegelově filozofii : studie k dějinám bytí. 1.vyd. V Praze : Karolinum, 1999. ISBN 80-7184-770-4.
* Hegelova dialektika. 1.vyd. Praha: OIKOYMENH, 2007. ISBN 978-80-7298-264-6.
* SINGER, Peter. Hegel. 1. vyd. Praha : Odeon : Argo, 1995. ISBN 80-85794-46-2.

Použitá literatura:
* Filozofický slovník. A-N. 1. vyd. Praha : Svoboda, 1985.
* STÖRIG, Hans Joachim. Malé dějiny filosofie. Vyd 8., V KNA 2. Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 2007, c2000.
* HLAVINKA, Pavel. Dějiny filosofie : jasně a stručně. 1.vyd. Praha : Triton, 2008. ISBN 978-80-7387-015-7.
* SOBOTKA, Milan. Dějiny novověké filosofie od Descarta po Hegela. 2., opr. vyd. Praha : Filosofia, 1994. ISBN 80-7007-057-9.