Je kůže mnohovýznamová?

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych vědět, zda jsem správně určila slovo "kůže" jako slovo mnohovýznamové.

Odpověď

Dobrý den,

Slovník spisovného jazyka českého z roku 1989 uvádí tyto významy slova „kůže“:

1/ pokrývka těla obratlovců

2/ jirchářsky nebo koželužsky zpracovaná zvířecí kůže

3/ kožišina (límec z liščí kůže)

4/ věc nějak se podobající nebo nějak připomínající kůži (oloupat kůži z jablka, okurky mají tvrdou kůži)

5/ expresivně člověk vychytralý, líný (je to kůže prolhaná, i ty líná kůže)

V češtině se rozlišují dva druhy víceznačnosti (respektive mnohovýznamovosti) slov:

1. polysémie - slova (či izolované jazykové jednotky) mají stejnou jazykovou podobu a liší se významem, ale jednotlivá významová užití spolu geneticky i významově souvisejí.

2. homonymie se liší v tom, že slova spolu významově ani geneticky (svým vznikem) nesouvisejí. Např. puk (na kalhotách a v hokeji).

Z tohoto výkladu usuzujeme, že v případě kůže jde o případ víceznačnosti – polysémie.

Prameny:

Encyklopedický slovník češtiny / [Jarmila Bachmannová ... et al. ; editoři Petr Karlík, Marek Nekula, Jana Pleskalová]. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2002. 604 s.

Slovník spisovného jazyka českého. II. H-L. Praha: Academia, 1989, str. 488.

Přesnější odpověď by vám poskytl Ústav pro jazyk český (www.ujc.cas.cz - jazyková poradna).